"Багато було погроз". Режисер фільму "20 днів у Маріуполі" Чернов заявив, що після здобуття "Оскара" йому погрожували

Чернов: Погрози почалися вже після Маріуполя і не закінчувалися
Фото: detector.media

Українському воєнному кореспонденту, режисеру документального фільму "20 днів у Маріуполі" Мстиславові Чернову надходили погрози після того, як фільм став лауреатом премії "Оскар". Про це він розповів журналістам під час пресконференції після свого повернення в Україну, повідомляють 24 квітня на сайті "Детектор медіа".

"Що ви відчували, коли того вечора в Лос-Анджелесі оголосили ваш фільм?" – запитали у Чернова.

"Мені було дуже добре на серці. Я відчував, що мільйони українців вийшли на сцену разом зі мною. Це більше, ніж досягнення моєї команди чи української кіноіндустрії. Це відчувалося як досягнення України. У такі важкі часи кожна перемога надає сил. Це мене надихало, і я просто був щасливий, що в змозі подарувати комусь цю надію, а ця підтримка мільйонів людей мені теж дарує надію. Хоча, звісно, коли сидиш там у залі й не знаєш, чи в тебе є шанси, то думаєш: "Так, якщо зараз не виграю, то вся країна на мене злитиметься", – сказав Чернов.

На запитання, чи стикався він із негативними проявами своєї популярності, Чернов заявив, що це були погрози.

"Це негативні прояви. Але вони почалися вже після Маріуполя і не закінчувалися. Надходять щоразу, коли я з'являюся в публічному просторі й про це пишуть медіа. Коли я виступав у Європейському парламенті. Після "Оскара" багато було погроз. Є й інші нюанси, про які не можу зараз казати. Важко пересуватися, важко забезпечувати й безпеку зйомки, і безпеку близьких, скажімо так", – зізнався Чернов. 

Він не став уточнювати, хто саме йому погрожує.

Контекст:

"20 днів у Маріуполі" – документальна робота Чернова, який у березні 2022-го разом зі своїм колегою Євгеном Малолєткою і журналісткою, продюсеркою Василисою Степаненко залишився у блокадному Маріуполі. Уперше фільм показали в українських кінотеатрах у серпні – вересні 2023 року.

Кінострічка розповідає про події в Маріуполі у лютому – березні 2022 року. Зокрема, туди увійшли кадри російських обстрілів та бомбардування пологового будинку. В українському прокаті фільм став найкасовішим серед документального кіно.

У січні 2023 року картина здобула приз глядацьких симпатій (Audience Award) на фестивалі незалежного кіно Sundance у США. У квітні фільм став лауреатом 47-го Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (Огайо, США) у номінації Standing Up. Також фільм здобув премію Cinema for Peace (Берлін, Німеччина) у категорії "Найкращий документальний фільм", має дві нагороди журналістської премії Royal Television Society 2023 (Великобританія) у номінаціях "Висвітлення міжнародних новин" та "Ексклюзив року". Автора фільму визнано "Оператором року".

18 лютого 2024-го фільм став лауреатом британської премії BAFTA у номінації "Найкращий документальний фільм". 11 березня фільм виграв "Оскар" у цій самій категорії.