Символ Дня святого Валентина. Ерот, Купідон, Амур: від Стародавньої Греції до наших днів
Одним із головних символів Дня святого Валентина є купідон – ангел зі стрілами. З ним пов'язана легендарна історія кохання, а його ім'я увічнено на небі.
Давньогрецький бог любові Ерот, за переказами, керував серцем і волею як людей, так і богів. Він був породженням Хаосу (ночі) та світлого дня, уособлював весну і народження нового життя. Спочатку його зображали як крилату дитину чи юнака з квіткою, а іноді – з лірою в руках, пізніше – як немовля зі стрілами або охопленим вогнем смолоскипом. Вогонь у цьому разі символізує полум'я любові, яким Ерот розпалює серця. У грецькій міфології він був помічником богині любові та краси Афродіти.
За переказами давніх римлян, Купідона (Амура) народила богиня кохання Венера. Він мав крила і запальний характер. Вважали, що Купідон прилітає без запрошення і може проникнути куди завгодно: чи то оселі знаті, правителя, чи будинок бідняка, чи навіть обитель богів.
Амур мав зухвалий характер та іноді міг пустити стріли, які в нього завжди були із собою, у серця нерівних за віком чи фінансовим становищем людей.
Римляни частіше зображали Амура не дитиною, а юнаком. За легендою, сам Купідон був закоханий у земну дівчину – Психею – і одружився з нею. Він приховав від дружини своє божественне походження, але сестри дівчини розповіли їй, що Амур насправді не звичайна людина, а божество. Вона якось вирішила простежити за чоловіком, але він її помітив. Не в змозі пробачити недовіру, Амур покинув дружину. Психея почала боротися за свою любов. Пройшовши випробування, які їй приготувала Венера, вона знову знайшла щастя з Купідоном і саму її зарахували до сонму богинь.
Купідон – один із найпоширеніших у культурі романтичних символів. Особливо популярним його зображення стало в епоху Відродження. Зазвичай він не був головним персонажем картин художників, але допомагав передати характер полотна. Якщо на картині був ангел зі стрілами, сумнівів не було: головні герої переживають любовну пригоду. Образ Амура почали широко застосовувати в оформленні побутових приміщень. Оголених дітей-ангелів (іноді зі стрілою й цибулею) з рум'яними щоками, часто в поєднанні з квітами, стали зображати на стелях спалень і будуарів, а в окремих випадках – і парадних залів.
У День святого Валентина, який святкують 14 лютого, образ Купідона використовують для декору приміщень, пакування подарунків, у це свято дарують статуетки бога любові.
Люди увічнили ім'я бога любові й на небі: на честь Ерота названо астероїд (433) Ерос, відкритий 1898 року, та астероїд (763) Купідон (1913 рік). У 2003 році на честь бога кохання назвали супутник Урана – Купідон.