Врумалія: римське свято листопада
Римляни вважали зиму часом бенкетів і гулянь, які дістали назву врумалії, або вакханалії.
Римське свято початку зими Врумалія стартувало 24 листопада і тривало місяць: до 25 грудня – дня зимового сонцестояння.
Назва "Врумалія" досить промовиста: Bruma має значення "короткий" і "зима". Це свято було даниною вшануванню богів: часу – Кроноса, полювання – Деметри і виноробства – Вакха. Тому воно має ще одну назву: вакханалії.
До 24 листопада римляни намагалися зробити продовольчі запаси й починали бенкети, які практично не припинялися, переходили з одного в інший. Починалися вони в нічний час і часто не закінчувалися за кілька днів. Під час врумалій пили вина, заготовлені протягом року, смажили м'ясо, а в перервах трапези починали танцювати. Нерідко бенкети закінчувалися оргіями.
Свято символізувало початок зими і було даниною богам, які відповідали за своєчасний прихід весни.
Побажання "многая літа", яке часто використовують і сьогодні, походить саме з вакханалій-вруналій. Римляни, вітаючи одне одного на зимових бенкетах, говорили Vives annos ("Многая літа"), бажаючи здоров'я і довгого життя.
У дар Вакху римляни приносили жертви – різали кіз. Вважали, що вони найбільші шкідники виноградників, а вино, за переказами, було улюбленим напоєм Вакха. Жерцям культу Вакха приносили в дар вино, оливкову олію, мед і хліб.
Із приходом християнства в Римську імперію звичаї зимових бенкетів зберігалися довгий час. Із традицією намагалися боротися, на проповідях забороняючи врумалії, але народ таємно збирався ночами, незважаючи на те, що такі збіговиська церква називала шануванням підземних демонів і бісовщиною.
Римський Сенат розцінював поклоніння язичницьким богам і вакаханалії як таємні збіговиська, що загрожують державності, бо 186 року до нашої ери випустив постанову проводити пошукову роботу з метою виявлення таких зборищ. Учасників вакханалій страчували. Згодом врумалії практично повністю вдалося викорінити. Але на Півдні Італії – регіоні, у якому виробництво вина було основним ремеслом жителів, шанування Вакху тривало.
Слово "вакханалія" увійшло в ужиток мови як визначення безмежних бенкетів, які порушують етичні норми.