Як зрозуміти, що допомога психолога необхідна. Сім ознак
Стреси в житті українців під час війни стали повсякденною нормою. За щоденною рутиною буває непросто зрозуміти, що психіка перебуває на межі і варто звернутися до психолога. Про сім головних "дзвіночків", які свідчать, що без допомоги фахівця не обійтися, розповіла психологиня й методистка програми "Незламна мама" від "Фонду Маша" Ірина Басіста, повідомила виданню "ГОРДОН" пресслужба фонду.
"Що ми робимо, коли болить, наприклад, вухо? Правильно, ідемо до отоларинголога. А що робимо, коли долають нав'язливі думки, з'являється безсоння чи панічні атаки? Найчастіше, на жаль, нічого. Ученими вже давно доведено, що психічне здоров'я людини важливе так само, як і фізичне. І впоратися зі своїми проблемами самостійно можуть не всі", – зазначила Басіста.
Психологиня додала, що іноді людина дійсно може впоратися зі своїми проблемами сама, але це буває рідко.
"Я вірю в силу людини, і справді є такі, хто може впоратися з викликами життя за рахунок власного ресурсу, підтримуючого оточення й уміння піклуватися про себе. Та, на жаль, не всі мають доступ до таких ресурсів. Тому найчастіше людям потрібна допомога кваліфікованих психологів", – сказала вона.
Сім очевидних ознак необхідності психологічної допомоги
- Ви пережили психотравмувальну подію. Це може бути як окупація, втрата близьких, вибух поруч, так і, наприклад, розривання стосунків або звільнення.
- Відчуваєте дратівливість, спалахи гніву. Вам завжди хочеться плакати.
- Утратили або не можете знайти сенс життя.
- У вас з'явилися суїцидальні думки. Ви дедалі частіше звинувачуйте себе в чомусь або критикуєте.
- Ви погано почуваєтеся: постійна втома, головний біль, часті застуди.
- Відчуваєте, що зайшли у глухий кут і не розумієте, куди рухатися.
- Помітили, що вам дуже складно ухвалювати рішення.
Контекст:
Програму "Незламна мама" впроваджують за технічної підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF).
WPHF надає термінове фінансування місцевим жіночим організаціям громадянського суспільства (ОГС) в Україні. За технічної підтримки структури ООН WPHF фінансує жіночі організації й очолювані жінками ОГС для підтримання їхньої важливої діяльності на передовій, надання термінової гуманітарної допомоги жінкам-біженкам і внутрішньо переміщеним особам (ВПО), а також для захисту жінок і дівчат від сексуального та гендерно зумовленого насильства.