Парламентська асамблея ОБСЄ ухвалила резолюцію про мілітаризацію Росією Криму, Чорного й Азовського морів
У резолюції, ухваленій Парламентською асамблеєю ОБСЄ, Росію засудили за окупацію Криму і "щораз більшу мілітаризацію" півострова, Чорного й Азовського морів, а також за "неспровокований акт збройної агресії" проти українських моряків.
8 липня в Люксембурзі Парламентська асамблеї (ПА) ОБСЄ ухвалила резолюцію "Мілітаризація Російською Федерацією тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Україна, Чорного й Азовського морів".
Документ є частиною затвердженої парламентаріями Люксембурзької декларації, її опублікували на сайті ПА ОБСЄ.
Декларацію підтримали 94 голосами, проти голосувало 11 членів асамблеї за 11 тих, хто утримався, повідомили у пресслужбі ПА ОБСЄ.
У тексті резолюції йдеться, що Парламентська асамблея ОБСЄ "знову засуджує тривалу незаконну окупацію і спробу анексії Криму Російською Федерацією та настійно закликає Російську Федерацію скасувати їх, вивести російські окупаційні сили із Криму і повернути його під контроль уряду України".
Окрім того, у документі засуджують "щораз більшу мілітаризацію Російською Федерацією Азовського моря, Керченської протоки і Чорного моря", "неспровокований акт збройної агресії і невиправдане невідповідне застосування військової сили з боку Російської Федерації проти українських суден та членів їхніх екіпажів у нейтральних міжнародних водах Чорного моря в районі Керченської протоки 25 листопада 2018 року".
Росію також закликали забезпечити свободу проходу суден через Азовське море і Керченську протоку відповідно до норм міжнародного права.
У березні 2014 року Росія анексувала Крим після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
У 2018 році Росія почала посилено оглядати судна в районі Керченської протоки, а після захоплення в листопаді катерів українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь" та буксира "Яни Капу" на час повністю заблокувала рух.
Українські моряки із захоплених кораблів досі перебувають у російському СІЗО "Лефортово". Їм висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх.