Джемілєв: Ми очікували, що Росія зробить логічні кроки з деокупації Криму, але наш розрахунок виявився неправильним
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив 23 серпня в Києві, виступаючи на другому саміті Кримської платформи, що після першого саміту були сподівання, що Росія розпочне деокупацію півострова. Його виступ транслювали в YouTube платформи.
"Ми не побачили з боку Росії певних логічних кроків із деокупації Криму. Ми чекали, що Кремль робитиме логічні кроки, але наш розрахунок був неправильним. Росія не стала вести переговори щодо деокупації Криму, і шість місяців тому зважилася на широкомасштабну агресію проти України", – сказав Джемілєв.
Він зазначив, що озвучені на переговорах з Україною в лютому – березні вимоги Росії для припинення вогню визнати Крим російським були "абсолютно неприйнятними".
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна та більшість країн світу.
Після окупації РФ перетворила Крим на військову базу.
24 лютого 2022 року Росія відкрито вторглася на материкову Україну, зокрема, із території півострова. Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.
Контекст:
Кримська платформа – консультативний та координаційний формат, який ініціювала Україна для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.
На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії стосовно окупованого Криму. Її відкрито для підписання іншими країнами, зазначав Зеленський.
У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на відносинах" із Росією.
Другий саміт Кримської платформи відбувається у змішаному форматі – більшість політиків виступають за допомогою відеозв'язку.