У Криму під статтю про колабораціонізм може потрапити 200 тис. осіб – Ташева
Після деокупації Криму під кримінальну відповідальність за колабораціонізм на півострові може потрапити понад 200 тис. осіб. Про це 16 травня заявила представниця президента України у Криму Таміла Ташева в інтерв'ю "Українському радіо".
"[Зараз] під визначення "колабораційної діяльності" підпадає фактично кожен кримчанин. Учитель, лікар, людина, яка вела бізнес і так далі. Тому що співпрацею фактично вважаються, наприклад, податки, які ти сплачуєш державі-агресору в бюджет. А не сплачувати податків, якщо ти живеш тривалий час в умовах окупації, просто неможливо. Тому що ти не можеш вести бізнес без реєстрації тебе як ФОП на території Криму", – пояснила Ташева.
Представництво президента в АР Крим розробило доповідну записку щодо першочергових кроків держави після деокупації півострова, де порушують питання відповідальності колаборантів, а також амністії та люстрації.
"Ми говоримо, що понесуть відповідальність і ніколи не будуть амністовані особи, які приймали управлінські рішення: це військові, які зрадили присязі, це весь правоохоронний блок, який зрадив у тому числі присязі, це ті, хто вів пропагандистську роботу, порушував права людини, здійснював воєнні злочини, хто розбазарював багатства природні", – сказала Ташева.
Вона додала, що решта кримчан може дістати інший вид відповідальності, не кримінальної.
"Наприклад, люстрація. Тобто неможливість обіймати посади в українських державних органах. І це теж справедливо буде... Що стосується кількості. Ми рахували кількість осіб, яка може підпасти під відповідальність кримінальну, – це більше ніж 200 тис. осіб. Жодна пенітенціарна система не справиться з такою кількістю", – пояснила Ташева.
Вона додала, що законодавство, ухвалене одразу після повномасштабного вторгнення, не враховує умов проживання тривалий час на окупованій території.
Якщо пропозиції представництва президента в АР Крим ухвалять і до законодавства внесуть зміни, то до кримінальної відповідальності в деокупованому Криму притягнуть не 200 тис., а кілька десятків тисяч осіб, підсумувала Ташева.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна і більшість інших країн.
Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.