В окупованому Криму за п'ять років у 55 разів стало менше дітей, які навчаються українською мовою

Росіяни окупували Крим 2014 року
Фото: armyinform.com.ua

Діти, які навчаються в окупованому Росією Криму, не мають доступу до навчання українською мовою. Про це 27 жовтня, у День української писемності та мови, поінформувало в Telegram представництво президента України в Автономній Республіці Крим (АРК).

"До початку окупації Криму Росією, станом на 2013–2014 навчальний рік, 13 589 дітей в АРК здобували освіту українською мовою. А вже у 2018–2019 навчальному році за результатом моніторингу відкритих джерел інформації держави-окупанта в тимчасово окупованій АРК українською мовою навчалося 249 учнів, або 0,2% від загальної кількості", – ідеться в повідомленні.

У представництві зазначили, що держава-окупант Росія "використовує освіту на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя як засіб асиміляції населення, створюючи умови, за яких навчання в закладах освіти здійснюють переважно російською мовою".

"Ворог намагається придушити нашу національну самосвідомість, намагаючись забрати українську мову і культуру. Діти і молодь, які проживають на території тимчасово окупованого Криму, не мають доступу до вивчення української мови й вимушені шукати для цього альтернативні інструменти: онлайн-курси, репетиторів, самостійне вивчення тощо", – ідеться в пості.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим закликало українців зберігати і підтримувати українську мову та писемність.

"Навчаймо їх наших дітей і нагадуймо їм, наскільки важливо це для нашої країни. У часи війни мова об’єднує нас та надає нам силу протистояти агресору", – заявили там.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Окупацію півострова не визнають Україна й більшість інших країн. Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.

У серпні 2023 року лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявляв, що після окупації Росією Криму 2014 року на півострів загарбники завезли, за різними даними, щонайменше 1 млн російських громадян, а приблизно 10% кримських татар і десятки тисяч етнічних українців під тиском окупантів були змушені виїхати із Криму.