Скіфське золото повернулося в Україну

Колекцію скіфського золота майже 10 років зберігали в Нідерландах
Фото: ЕРА

Експонати із чотирьох кримських музеїв, зокрема колекцію скіфського золота, повернули з Музею Алларда Пірсона (Амстердам, Нідерланди) до Національного музею історії України, де їх зберігатимуть до деокупації Криму, повідомляє сайт НМІУ.

Нідерландський музей повернув Україні 565 предметів, серед яких античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси і китайські лакові скриньки віком приблизно 2 тис. років. Зараз спеціалісти київського музею обстежують їхній стан.

"Оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан і подальша доля будуть відтепер під пильною увагою світу. Це у свою чергу покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням про повернення колекції до воюючої України. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України", – сказав Андрощук.

Контекст:

На початку лютого 2014 року в Музеї Алларда Пірсона відбулася виставка "Крим – золотий острів у Чорному морі", на якій представили експонати з кількох українських музеїв, зокрема Центрального музею Тавриди, Керченського історико-культурного заповідника, Бахчисарайського історико-культурного заповідника та Національний заповідник "Херсонес Таврійський". Після анексії Криму Росією права на експонати заявили і українська влада, і підконтрольна Москві "влада" Криму.

У вересні 2014 року в Україну повернули 19 експонатів виставки, які до експозиції зберігали в Музеї історичних коштовностей у Києві, решту 565 предметів залишили в Нідерландах. Їх амстердамський музей вирішив не передавати Україні до рішення суду чи угоди між сторонами.

У грудні 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні скіфське золото й зобов'язав українську сторону виплатити Музею Алларда Пірсона за зберігання артефактів €111 тис. Окупаційна влада намагалася оскаржити рішення, проте Апеляційний суд Амстердама в жовтні 2021-го і Верховний суд Нідерландів у червні 2023-го підтвердили рішення суду першої інстанції.

22 листопада Мінкульт повідомив, що домовився з Музеєм Пірсона щодо повернення в Україну кримських артефактів, зокрема золота скіфів. В.о. міністра культури України Ростислав Карандєєв зазначив, що нідерландський музей не взяв оплати за зберігання колекції протягом дев'яти років.