Вітренко про конфлікт "Нафтогазу" з Київрадою: Ми зараз не вимагаємо віддати борги "Київенерго", а лише просимо погодити з нами графік їх погашення
Якщо НАК "Нафтогаз України" підпише договір із новою компанією "Київтеплоенерго" без визнання боргів старої компанії "Київенерго", це завдасть шкоди державному бюджету, заявив головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.
Нове київське підприємство "Київтеплоенерго" має взяти на себе борги "Київенерго". Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", яке вийшло 4 липня, сказав головний комерційний директор компанії "Нафтогаз Україна" Юрій Вітренко.
"Нова компанія, яка має намір укласти договір із "Нафтогазом", повинна узяти на себе борги свого попередника. І ми при цьому зараз не вимагаємо погашення цих боргів, а лише просимо погодити з нами графік погашення цього боргу. Що ми маємо насправді? Київська влада це питання політизувала і прийняла дивне рішення про те, що нове комунальне підприємство не має брати на себе борги компанії-попередника. Ну як мінімум є закон України, який за своєю юридичною силою вищий, ніж рішення Київради. Норми цього закону говорять, що нова компанія повинна взяти на себе борги старої. А київська влада чомусь вирішила звільнити своє підприємство від необхідності слідувати законам України", – сказав Вітренко.
Він зазначив, що "Нафтогаз" не може бути постачальником газу для нової компанії без договору,
"Тобто що ми не можемо бути відповідальними перед оператором газотранспортної системи за відбори цієї компанії. Хочете – шукайте собі іншого постачальника, їх багато на ринку. А якщо ви відбираєте газ із системи взагалі без постачальника – ну тоді це несанкціонований відбір, який повинен попереджати оператор ГТС і облгази. Тобто це тільки вони можуть фізично відключити споживача. Зараз, оскільки в нової теплової компанії немає постачальника газу, немає договору на постачання газу, "Укртрансгаз" і "Київгаз" не дають їм проводити несанкціонований відбір", – заявив комерційний директор "Нафтогазу".
Вітренко нагадав, що за несанкціонований відбір газу передбачено кримінальну відповідальність.
"Ми ведемо переговори і сподіваємося, що в результаті здоровий глузд усе ж таки переможе і люди зрозуміють, що це не наша особиста ініціатива, а пряма норма закону. Якщо "Нафтогаз" цю норму проігнорує, то до нас уже будуть пред'являти претензії правоохоронні органи. Тобто людина, яка підпише договір із новою компанією, якщо вона не визнає борги попередника і не погодить графік їх погашення, завдасть шкоди державному бюджету. Адже "Нафтогаз" – державна компанія. Виникне відповідна кримінальна відповідальність. Ми готові до конструктивного діалогу з міською владою в рамках законодавства. І там, де є можливість піти назустріч, ми це зробимо, але порушувати закон ніхто не буде", – додав він.
Із травня 2018 року за постачання гарячої води та опалення в столиці України почало відповідати "Київтеплоенерго". "Нафтогаз" відмовив новому комунальному підприємству в укладенні договорів на постачання газу, вимагаючи, щоб він узяв на себе боргові зобов'язання попереднього виконавця послуг – ПАТ "Київенерго".
За даними КМДА, заборгованість останнього перед "Нафтогазом" становить майже 5 млрд грн: приблизно 3 млрд грн – борги населення, 1 млрд грн – борг державного бюджету за надані пільги та субсидії, ще понад 1 млрд грн – нараховані штрафи і пеня.
"Нафтогаз" вважає, що київська влада, відмовившись брати на нове комунальне підприємство борги "Київенерго", порушила статтю 22 закону "Про теплопостачання". У ній ідеться, що якщо суб'єкту господарювання надано в користування цілісний майновий комплекс із вироблення теплової енергії, то він стає правонаступником за борговими зобов'язаннями суб'єкта господарювання, який раніше використовував це майно.
"Договори про постачання та транспортування енергоносіїв укладаються з правонаступниками реорганізованої теплопостачальної та/або теплогенеруючої організації виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг із їх транспортування і постачання за попередній період", – зазначено в законі.
8 червня голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв запропонував Кличку обговорити спірні питання з постачань гарячої води на теледебатах. Градоначальник заявив, що ситуацію треба вирішувати в судах.
15 червня у КМДА повідомили, що "Київтеплоенерго" звернулося в Господарський суд Києва з позовом до НАК "Нафтогаз України", вимагаючи визнати укладені договори про постачання газу.