Іран зізнався у причетності до катастрофи борту МАУ, тому що про це вже знали в Україні – Данілов
За словами секретаря РНБО України Олексія Данілова, про те, що літак МАУ в Ірані збили ракетою, у Києві знали ще до того, як про це публічно повідомили міжнародні партнери.
Іран визнав, що його військові збили літак "Міжнародних авіаліній України" (МАУ), тому що про це дізналася українська сторона. Про це 11 січня заявив "BBC News Україна" секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України Олексій Данілов.
За його словами, докази, що борт МАУ збили ракетою, виявили українські фахівці, які прибули до Ірану для участі в розслідуванні авіакатастрофи. Він підкреслив, що серед них були ті, хто мав досвід розслідування катастрофи рейсу МН17 у Донецькій області у 2014 році.
"Фахівці знайшли докази того, що це була ракета. З великою ймовірністю ми знаємо назву цієї ракети, знаємо, коли її купила іранська влада, і знаємо, у кого її купили... Ми розуміємо, чому Іран змінив позицію: вони не розраховували, як будуть діяти наші фахівці. Це було наше завдання перед нашими громадянами, перед усім світом, адже коли кажуть, що Україна винна у тих подіях, нам це не до вподоби", – сказав Данілов.
Він підкреслив, що в Україні знали про ракету ще до того, як цю інформацію "почали оприлюднювати наші поважні партнери з інших країн".
Уранці 8 січня пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився поблизу Тегерана незабаром після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це заявили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ було збито іранськими військовими помилково. У відомстві заявили, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) і "за формою і висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
Президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна очікує від Ірану повного визнання провини у катастрофі, готовності до відкритого розслідування, вибачень і компенсації.
Відповідальність за катастрофу літака взяв на себе КВІР.