Монастирський: Протягом першого місяця 2022 року повідомлень про псевдозамінування було більше, ніж за весь 2021 рік
"Хочу звернути увагу на ще одну тему – інформаційну війну, яка стукає у кожен дім, кожне серце, до кожного громадянина. Це псевдомінування. Це також елемент гібридної війни. І лише за перший місяць цього року повідомлень про псевдозамінування було більше, ніж протягом всього минулого року. Про що це говорить? Що це елемент зброї в руках агресора. Кажу про це, базуючись на даних, що майже абсолютна більшість цих повідомлень надходить із території ОРДЛО, Росії та Білорусі. 100% цих псевдовикликів не підтвердилися", – сказав він.
Контекст:
Проблема анонімних повідомлень про замінування в Україні загострилася наприкінці 2021-го – на початку 2022 року.
8 січня у Києві "замінували" всі торговельні центри, 11 січня поліції надійшло повідомлення про нібито замінування всіх шкіл Києва, писало видання "Сьогодні".
12 січня повідомлення про масове замінування надходили у школи Львова та Черкас, ТРЦ Дніпра та метро Києва. Того самого дня столичні поліцейські шукали вибухівку в аеропортах "Бориспіль", "Київ", а одеські – біля ялинки на вулиці Дерибасівській. Загалом за добу 12 січня Національній поліції надійшло повідомлення про замінування понад 600 об'єктів по всій Україні.
13 січня "замінування" тривали у Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській, Черкаській, Херсонській, Житомирській та інших областях. 14 січня у Харкові невідомі "замінували" 42 торговельні центри, 191 школу та суд.
20 січня у Києві працівники правоохоронних органів перевірили повідомлення про нібито замінування Офісу президента України, 21 січня – всі школи столиці.
У СБУ масові повідомлення про "замінування" назвали інструментом гібридної агресії Росії проти України. У МВС зазначили, що більшість повідомлень надходить із тимчасово непідконтрольних територій або з Російської Федерації, і наголосили, що всі вони виявилися фейковими.
Державна судова адміністрація України повідомила, що в Україні 2020 року за неправдиві повідомлення про замінування засудили 129 громадян. Станом на сьогодні Нацполіція України розслідує 709 кримінальних справ у зв'язку з неправдивими повідомленнями щодо замінування об'єктів інфраструктури в різних містах країни, 216 осіб уже повідомлено про підозру.