Ще троє ексберкутівців, можливо, повернуться в Київ, але в них проблеми з документами – адвокат
Колишні беркутівці Павло Аброськін і Сергій Зінченко зараз перебувають в окупованому Донецьку, а Олег Янішевський – в окупованому Луганську, розповів адвокат Ігор Варфоломєєв. Усі вони мають статус підсудних у справі про розстріл учасників Революції гідності у 2014 році.
Колишні беркутівці Павло Аброськін, Сергій Зінченко й Олег Янішевський, можливо, повернуться в Київ. Про це 12 лютого "Громадському радіо" повідомив адвокат Ігор Варфоломєєв.
За словами адвоката, Аброськін і Зінченко зараз перебувають в окупованому Донецьку, а Олег Янішевський – в окупованому Луганську.
Відповідаючи на запитання про ймовірні причини неповернення в Київ, адвокат заявив, що в них виникли проблеми з документами – "фактично немає паспортів".
"У Зінченка там фотокартка взагалі – ще коли він отримував паспорт у 16 років. І він зараз недійсний. І потім питання виїзду – були складнощі і в Сергія з Олександром (ексберкутівців Тамтури й Маринченка, які повернулися в Київ. – "ГОРДОН")", — сказав адвокат.
Відповідаючи на запитання про те, чи могли троє беркутівців досі не повернутися через побоювання повторного арешту, Варфоломєєв відповів: "Я би враховував, що недовіра існує".
На думку адвоката Валентина Рибіна, Янішевський, Зінченко й Аброськін могли досі не повернутися у Київ через "незабезпечену можливість брати участь у засіданнях зі збереженням для них свободи".
Рибін зазначив, що в Тамтури й Маринченка до обміну був легший запобіжний захід – домашній арешт, і тому ризик опинитися під вартою після повернення в них теоретично нижчий, ніж у випадку з Янішевським, Зінченком і Аброськіним, які до обміну були в СІЗО.
Варфоломєєв підкреслив, що всі п'ятеро колишніх беркутівців послідовно не хотіли участі в обміні. Зокрема, про це вони заявляли в суді. За словами захисника, адвокати вирішили не втручатися у процес.
Він додав, що зрештою колишні беркутівці погодилися на обмін нібито в інтересах держави.
"Була умова така: або всі, або ніхто", — додав адвокат.
Наступне засідання в цій справі відбудеться 17 березня. На думку Рибіна, через відсутність Зінченка, Янішевського й Аброськіна засідання, імовірно, перенесуть. Варфоломєєв стверджує, що, можливо, до цього часу обвинувачені повернуться.
Представники обвинувачення у "справі Майдану" коментувати повернення ексберкутівців до засідання не хочуть. Один із прокурорів, Яніс Сімонов, сказав, що деяких заходів будуть вживати для того, щоб "встановити цю обстановку". Розголошувати деталі він відмовився.
П'ятьох колишніх бійців спецпідрозділу МВС України "Беркут" – Зінченка, Аброськіна, Янішевського, Маринченка й Тамтуру – обвинувачують у розстрілах протестувальників під час Революції гідності у 2014 році. Слідство встановило факт 48 вбивств і 80 замахів на вбивство того дня.
29 грудня 2019 року в межах обміну Україна передала ОРДЛО 124 людей, зокрема п'ятьох ексберкутівців. У Генпрокуратурі України заявили, що цю справу суд продовжить розглядати, незважаючи на те, що ексберкутівців відпустили під особисте зобов'язання.
8 лютого адвокат Олександр Горошинський повідомив, що Тамтура й Маринченко повернулися в Київ. Вони хочуть довести свою невинуватість, оскільки впевнені, що "не скоювали злочинів". Громадська організація "Сім'ї героїв Небесної сотні" висловила обурення цим фактом.