Гройсман: Як я дізнався про катастрофу MH17? Я проводив нараду в Мінрегіонрозвитку, і мені принесли записку: "В небі над Україною зник літак", а за кілька хвилин деталі: "Boeing 777"
В інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман колишній прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, який у 2014 році, перебуваючи на посаді віцепрем'єра, очолював держкомісію з розслідування аварії рейсу MH17, розповів, як дізнався про катастрофу.
"Як зараз пам'ятаю, я проводив нараду в Міністерстві регіонального розвитку як [профільний] віцепрем'єр-міністр, і мені приносять записку. Знаєте, іде нарада, ми працюємо з питань порядку денного, велика зала засідань, і мені [...] приносять записку про те, що в небі над Україною зник літак", – сказав Гройсман.
За його словами, у записці була лише "суха" інформація.
"Я прочитав її і кажу: "Є якісь деталі?" – "Ні, поки що деталей немає". [...] Пройшло декілька хвилин, напевно, і приносять нову записку, нову інформацію про те, що в небі зник із радарів Boeing 777. Коли я прочитав: "Boeing 777", я жахнувся, бо розумію, що це за літак", – наголосив експрем'єр.
Він порівняв ситуацію, що склалася на той момент, із доповіддю американському президенту Джорджу Бушу про терористичні атаки на США 11 вересня 2001 року, унаслідок яких загинуло майже 3 тис. осіб.
"Жахлива інформація [мені тоді у 2014 році надійшла], але я все ж таки мав надію на те, що це якась помилка. Тим більше, "три сімки" літак – ми розуміємо, що це великий. [...] Повернувся до кабінету, одразу взяв телефон спецзв'язку, зв'язався з [на той момент] прем'єром [Арсенієм Яценюком]. [...] Він каже: "Це правда. Зник Boeing 777. Є вірогідність, що його збили там", – розповів Гройсман.
Експрем'єр наголосив, що саме тоді його призначили головою держкомісії і він "місяць фактично займався тільки цією темою".
"Ми провели закриту нараду потім – ми точно розуміли, що нашого озброєння там немає, яке могло б уражати такі повітряні цілі. Ми знали однозначно, і нас військові одразу запевнили, що це точно не ми. У нас навіть у цьому районі досяжності немає такого озброєння", – пояснив Гройсман.
Контекст:
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака комплекс повернули у РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя зенітна ракетна бригада збройних сил РФ.
У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи літака заперечує.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про аварію малайзійського літака. Обвинувачених у справі було четверо: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), голова "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Крот).
17 листопада 2022 року суд оголосив вердикт у справі: Пулатова виправдали, оскільки суд визнав недоведеним, що він мав безпосередній стосунок до запуску ракети, яка збила пасажирський літак. Трьох інших підозрюваних визнали винними і засудили до довічного ув'язнення. Протягом 14 днів вирок може бути оскаржено.
Єдиний із чотирьох обвинувачених, хто брав участь у процесі (його представляли адвокати), – Пулатов. Інші відмовилися давати свідчення у цій справі.