Катастрофа MH17. У суді обговорили, де було випущено ракету з "Бука", і заслухали записи переговорів бойовиків "ДНР"

Суд у Нідерландах розглядає справу MH17
Фото: courtmh17.com
На засіданні Окружного суду Гааги, який розглядає справу про катастрофу MH17, 9 червня розглядали питання, чи було випущено ракету з "Бука" з поля під Первомайським, яке контролювали бойовики "ДНР", а також чи причетні до цього четверо підозрюваних. Про це повідомляють на сайті судового процесу. Текстові онлайн-трансляції засідання вели також представник Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов у Twitter і "Ґрати".

7 червня суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу літака по суті, судді протягом останніх днів вивчають матеріали слідства. 8 червня в суді розповіли, як за уламками дійшли висновку, що літак збили саме з "Бука", і зазначили, що деякі уламки ракети було виявлено в тілах загиблих. Ідентифіковано тіла 296 жертв – останків двох загиблих так і не знайшли, але за речами, квитками і даними з їхніх телефонів відомо, що вони були в літаку.

Також 8 червня в суді почали, а 9 червня продовжили обговорювати питання, звідки саме було випущено ракету.

У суді було розглянуто альтернативні локації: Амвросіївка (її згадує двоє свідків, але цю версію відхилили слідчі, оскільки з урахуванням дальності польоту ракети місто розташоване занадто далеко від точки, де рейс MH17 зник із радара) і Зарощенське (є супутникові знімки від міноборони РФ, на яких видно ракетні установки "Бук" у полі біля Зарощенського, проте слідча група з'ясувала, що знімки фальшиві – установки на них додали у Photoshop).

Основна версія слідства – ракету запустили з певного поля під Первомайським. Суд обговорив документи в досьє, які привели слідчу групу до цього висновку.

У справі є 20 показань свідків, які бачили запуск ракети. Суд розглянув низку фотографій димового сліду, знятих свідками, і зіставлення супутникових знімків цього району, зроблених у липні 2014 року. Дослідницька група простежила рух установки "Бук" на південь від Сніжного в напрямку Первомайського 17 липня 2014 року. Окрім того, цю версію підтверджують записи телефонних розмов і розмови в чаті.

У суді зазначили, що міноборони РФ стверджувало, що нібито передало ракету, якою було збито літак, в Україну ще в радянські часи – цього не підтвердили. Також було проведено розслідування за заявою концерну "Алмаз-Антей" про те, що вони не виробляли ракет 9М38М1 із 90-х років і не постачали їх у російську армію, проте слідча група виявила фото таких установок і ракет "Бук" у 53-й аеромобільній бригаді з Курська.

"Буки" на озброєнні армії РФ. Скріншот трансляції судового засідання / graty.me

Також 9 червня суд розпочав обговорення ролі підозрюваних у катастрофі літака. Суддя Дагмар Костер, який вів доповідь щодо цього питання, нагадав, що він поки лише розглядає результати слідства і не ухвалює жодних рішень.

Згідно з обвинувальним актом, прокуратура підозрює кожного обвинуваченого в участі у збитті літака з установки "Бук". Роль обвинувачених залежатиме від їхньої позиції в ієрархії сил угруповання "ДНР". Ще 8 червня суддя Гендрік Стейнгейс зазначив, що стосовно обвинувачених використовуватиме термін "сепаратисти", і підкреслив, що суд не дає політичної оцінки конфлікту.

"Ці групи в матеріалах справи також називають "повстанці" або "бойовики" – залежно від того, кого ви питаєте. І ці групи не гомогенні. Оскільки метою цих бійців було дійти якоїсь форми відділення або самоврядування, суд використовуватиме термін "сепаратисти", – сказав суддя.

9 червня суд заслухав записи перехоплених СБУ переговорів глави "розвідки ДНР" Сергія Дубінського з командиром угруповання "Восток" Олександром Семеновим, а також переговори Дубінського, так званого колишнього міністра оборони "ДНР" Ігоря Гіркіна і полковника РФ Олега Пулатова.

На одному із записів, зокрема, Дубінський за сім годин до катастрофи говорить Пулатову: "Слухай мене. Зараз тобі Кріт [Леонід Харченко] притягне "Бук-М". Треба поставити десь у районі Первомайського його".

У суді також прозвучали записи розмов, зроблених за кілька днів до катастрофи МН17. У них Гіркін говорив співрозмовникам про тяжке становище прибічників "ДНР" у боях з українською армією і просив надати йому засоби ППО, щоб протистояти українським військовим літакам.

Заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов зазначив у Twitter, що презентовані в суді наразі матеріали підтверджують відсутність альтернативних версій знищення літака – літак було збито ракетою "Бук" із тимчасово окупованої території біля села Первомайське.

Суд перервав слухання до 10 червня. Планують продовження обговорення документів, які стосуються ймовірної причетності підозрюваних.

Контекст:

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади і Нової Зеландії).

Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака зброю повернули у РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: так званий міністр оборони "ДНР" того часу Ігор Гіркін, глава "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт). Справу розглядає суд Гааги, оскільки більшість загиблих була громадянами Нідерландів.

Гіркін і Дубінський у червні 2019-го заявляли, що відмовляються давати свідчення на процесі. Єдиний із чотирьох, хто бере участь у процесі, хоча й не особисто, а через адвокатів, – Пулатов, але і він не визнає своєї провини.

На початку листопада під час трьох днів слухань виступали адвокати Пулатова. Захист росіянина вимагав розглянути альтернативні версії катастрофи Boeing, заново допитати експертів і свідків у справі, заново дослідити всі докази. Більшість запитів захисту Пулатова суд відхилив.