Дуда: Зробімо все можливе, щоб процес вступу України в ЄС не тривав вічно й не був лише обіцянками

Дуда підтримує розширення Євросоюзу
Фото: ЕРА

Польща докладе зусиль для того, щоб приєднання України й низки інших європейських країн до ЄС відбулося якнайшвидше. Про це 13 травня на церемонії прийняття присяги в чотирьох нових міністрів польського уряду заявив президент Польщі Анджей Дуда, повідомляє "Укрінформ".

"Євросоюз 20 років тому відчинив для нас свої ворота завдяки нашому вступу до ЄС. Приведімо до того самого, зробімо все можливе, щоб ці ворота також відчинилися для України, Молдови, країн Західних Балкан, щоб це не був процес вступу, який триває вічно, щоб це не були лише обіцянки, а щоб ці країни дійсно опинилися в ЄС", – закликав Дуда.

Він також зазначив, що хоче, щоб під час головування Польщі в ЄС у першій половині 2025 року відбулося два саміти: ЄС – США і ЄС – Україна.

"Я сподіваюся, що саміт ЄС – Україна буде змога організувати приблизно в річницю російського нападу, аби акцентувати наш європейський спротив проти російського імперіалізму й дати сигнал, що ЄС зробить усе можливе, щоб загальмувати цей імперіалізм", – наголосив президент Польщі.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом 2014 року після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Євросоюз за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія й Молдова. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.

14 грудня 2023 року Європейська рада ухвалила рішення розпочати переговори про вступ України в ЄС.

Єврокомісія повідомила 12 березня, що подала Європейській раді пропозиції щодо проєктів переговорних рамок про вступ України в ЄС. Після того як Рада ЄС ухвалить рамки переговорів, країна, котра головує, презентує позицію ЄС на першій міжурядовій конференції з Україною – і тоді переговори про вступ розпочнуть офіційно. На цьому етапі буде оприлюднено рамки переговорів.

Президент України Володимир Зеленський говорив 19 березня, що принципово, щоб реальні переговори про членство України в ЄС "почалися в червні, без затримок".