Герой України Настенко: У мене немає злості ні на кого. Не засуджую тих, хто виїхав за кордон G

Настенку цьогоріч надали звання Героя України
Фото надав Олександр Настенко

Український військовослужбовець Олександр Настенко (Флінт), якому цьогоріч надали звання Героя України, сказав в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що не засуджує тих військовозобов'язаних українців, хто виїхав за кордон.

Гордон запитав Настенка, як він із позиції свого перебування на фронті ставиться до цивільних, які не пішли воювати.

"Я б розділив цивільних, які не пішли воювати, на цілу палітру. Тому що є цивільні, які дуже залучені до війни. Без них було б складно: це хлопці й дівчата, які роблять дрони, багато донатять, [збирають] гуманітарку. [...] І є люди, які все кинули й поїхали. Є люди, які залишилися, але які нічого не роблять, – відповів військовослужбовець. – У мене немає ні на кого злості. Абсолютно. Навіть щодо тих, хто виїхав за кордон, – я їх не засуджую".

За словами Настенка, з кожною ситуацією треба розібратися окремо.

"Які в нього були для цього приводи... Ухвалити це рішення – він же себе викреслив фактично із життя України, узагалі. Я думаю, вони вже не повернуться, мені так здається. Більшість уже не повернеться [...] Залежатиме від фіналу. Фінал ще, я так розумію, не скоро. Ще не знаю, яким він буде", – підкреслив Герой України.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. 8 травня 2024 року Рада продовжила дію воєнного стану до 11 серпня.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, крім особливих винятків.

ЗМІ розповіли наприкінці листопада 2023 року, що від початку повномасштабної агресії РФ у Європу виїхало 650 тис. українських чоловіків призовного віку. Водночас не повідомляли, скільки серед них батьків трьох і більше дітей або осіб, які мають інвалідність І–ІІ груп, чи людей, у котрих є інші законні підстави для виїзду в умовах воєнного стану. Також невідомо, яку частку із цієї кількості становлять чоловіки призовного віку, котрі виїжджали з окупованих територій через країну-агресора РФ.

За даними румунської прикордонної поліції станом на 9 травня 2024 року, приблизно 11 тис. українських чоловіків віком від 18 до 60 років нелегально перетнули кордон із Румунією.