Юрист: Бронювання за гроші – це схема для доволі заможних людей
Модель бронювання за гроші, яку розробляє влада, спричинила критику й обурення, адже ті військовозобов'язані, які розуміють, що за них немає кому платити 20 тис. грн, звинувачують владу в захисті заможних від мобілізації. Про це пише видання "Фокус".
"Я як адвокат, хоч і підтримую таку ініціативу, але відразу побачив способи для зловживання. Наприклад, щоб отримати таку "економічну бронь", будуть реєструватися товариства з обмеженою відповідальністю, які фіктивно братимуть до себе на роботу військовозобов'язаних. Далі на підприємство щомісяця "заходитимуть" кошти у вигляді, наприклад, поворотної фінансової допомоги, з яких сплачуватимуться зарплати, 1,5% військового збору із зарплати потрібного військовозобов'язаного і 20 тис. грн фіксованої ставки. І таким нехитрим і законним способом чолов'яга зможе відкупитися від лав ЗСУ. Якщо так подумати, недешево вийде такому громадянину ця схема", – пояснив у коментарі "Фокусу" адвокат Станіслав Ліфлянчик.
Окрім того, закон спрямований на обмеження певних прав і свобод людини, тому вписати його в сучасне українське законодавство так, щоб уникнути будь-яких зловживань чи маніпуляцій, не є можливим, каже адвокат.
"Так, ці схеми – для доволі заможних людей, бо не так багато українців, у яких хоча б зарплата до 20 тис. грн дотягувала. А сплачувати додатково до неї ще 20 тис. – це з "області фантастики". Враховуючи те, що ідея цієї норми направлена на збереження цінних кадрів, то відокремлення їх за грошовим принципом є хибним. Заможний не завжди дорівнює "цінний" для економічного розвитку країни", – вважає юрист.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію вранці 24 лютого 2022 року після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
В Україні є потреба доукомплектування військових підрозділів, тому до вручення повістки треба бути готовим кожному військовозобов'язаному, наголошували в Київському міському центрі комплектування та соціальної підтримки восени 2022 року.
27 січня 2023-го Кабмін затвердив новий порядок бронювання підприємствами своїх працівників в умовах воєнного стану. Він передбачає відтермінування від мобілізації для 50% і більше держслужбовців та працівників важливих для країни підприємств.
У березні 2024 року Шмигаль заявляв, що Кабмін напрацьовує "більш справедливий" підхід до бронювання військовозобов'язаних з урахуванням рівня заробітних плат, податкового навантаження і впливу на економіку.
Розроблення "справедливого механізму" бронювання працівників підприємств, які підпадають під військовий призов, анонсував і президент Володимир Зеленський.
8 квітня стало відомо, що в лютому в Міністерстві культури підтвердили статус критично важливих для функціонування економіки й забезпечення життєдіяльності населення каналам, які беруть участь у телемарафоні "Єдині новини". Їхні працівники матимуть відтермінування від мобілізації. Також такий статус надали деяким циркам, музеям, заповідникам і ансамблям.
Після резонансу навколо цього питання виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв заявив, що його "обурив хейт навколо теми бронювання працівників сфери культури й медіа". "Це звичайна неповага до людей сфери, які чесно і якісно роблять свою роботу, примітивна оцінка їхнього суспільного значення, як і в цілому значення культури у країні, що воює", – написав він, додавши, що державне підприємство "Дирекція пересувних циркових колективів України" подало на бронь лише 14 осіб.