Малюська про мобілізацію ув'язнених за тяжкими статтями: А навіщо людина йде на війну, якщо не вбивати?

Маніяків і серійних убивць "можна й залишити" в місцях покарання – глава Мін'юсту
Фото: Denis Malyuska / Facebook

Закон про мобілізацію засуджених дасть змогу залучити до лав сил оборони України до 20 тис. осіб із цієї категорії. Про це міністр юстиції України Денис Малюська заявив в опублікованому 10 травня інтерв'ю "ВВС News Україна".

Він виступає за ширше залучення засуджених для участі в бойових діях, але військові мають визначати "в кожному конкретному випадку, чи корисний той чи інший боєць для наших Збройних сил".

Сам міністр вважає, що маніяків і серійних убивць "можна й залишити" в місцях покарання. Водночас Малюська впевнений, що ті, хто дістав строк за вбивство, можуть бути корисними в боротьбі з російськими окупантами.

"Засуджені за вбивство двох і більше, наприклад, якщо ми цю категорію беремо, – а для чого людина йде на війну, якщо не вбивати? Тим паче, якщо ми говоримо про вбивць, особливо про засуджених довічно – це, як правило, люди, які вчинили злочин у дуже юному віці, 18–19 років. Мозок ще не сформований, психіка нестабільна. І після десятків років у в'язниці – зараз психологічний портрет людини не має нічого спільного з людиною, яка вбила у 18–19 років. Це підтвердить будь-який психолог", – навів аргумент Малюська.

Він не приховує, що Україна частково піде шляхом країни-агресора, яка за цією схемою з 2022 року вербує на війну ув'язнених.

"Я був би сліпий, якби не бачив паралелі. Безумовно, паралель існує. Не треба обманювати себе, але все ж мова йде про різницю в підходах. У них це була примусова мобілізація, у них усіх змусили піти, у них нікого не готували, без підготовки це було більшою частиною просто "м'ясо". Ми ж про інші історії говоримо, це контракт [на службу в ЗСУ]. Це оцінка ризиків кожного суб'єкта, який виходить", – сказав глава міністерства.

Говорячи про ймовірну кількість українських в'язнів, які можуть піти в армію, він попередив, що "цифри абсолютно не прораховані". Багато чого також залежатиме від військово-лікарських комісій, якщо вони не вимагатимуть від мобілізованих засуджених "ідеального здоров'я", зазначив Малюська, додавши, що "дуже на це розраховує".

Контекст:

8 травня Верховна Рада України схвалила законопроєкт щодо мобілізації засуджених №11079-1 у цілому. Документ пропонує внести зміни до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів та інших законів про запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для їхньої безпосередньої участі в обороні України. Згідно з пояснювальною запискою, суд зможе умовно-достроково звільнити людей, які відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі для проходження військової служби за контрактом.

В опублікованому на сайті ВР документі йдеться, що не можуть мобілізовувати ув'язнених за такі злочини, якщо їх не погашено або не знято в установленому законом порядку:

  • злочини проти засад національної безпеки України;
  • умисне вбивство двох або більше осіб чи пов'язане зі зґвалтуванням;
  • злочини проти статевої свободи;
  • тероризм;
  • ДТП у стані сп'яніння зі смертельними наслідками.

Одна з авторів законопроєкту, голова партії й заступниця голови фракції "Слуга народу" Олена Шуляк зазначила, що також не можуть мобілізовувати тих, хто зазіхав на життя правоохоронців, вчинив особливо тяжкі корупційні порушення, а також тих, хто мав особливо відповідальне становище, незалежно від статті злочину (міністри, депутати, їхні заступники, помічники тощо).