Малюська про мобілізацію ув'язнених за тяжкими статтями: А навіщо людина йде на війну, якщо не вбивати?
Закон про мобілізацію засуджених дасть змогу залучити до лав сил оборони України до 20 тис. осіб із цієї категорії. Про це міністр юстиції України Денис Малюська заявив в опублікованому 10 травня інтерв'ю "ВВС News Україна".
Він виступає за ширше залучення засуджених для участі в бойових діях, але військові мають визначати "в кожному конкретному випадку, чи корисний той чи інший боєць для наших Збройних сил".
Сам міністр вважає, що маніяків і серійних убивць "можна й залишити" в місцях покарання. Водночас Малюська впевнений, що ті, хто дістав строк за вбивство, можуть бути корисними в боротьбі з російськими окупантами.
"Засуджені за вбивство двох і більше, наприклад, якщо ми цю категорію беремо, – а для чого людина йде на війну, якщо не вбивати? Тим паче, якщо ми говоримо про вбивць, особливо про засуджених довічно – це, як правило, люди, які вчинили злочин у дуже юному віці, 18–19 років. Мозок ще не сформований, психіка нестабільна. І після десятків років у в'язниці – зараз психологічний портрет людини не має нічого спільного з людиною, яка вбила у 18–19 років. Це підтвердить будь-який психолог", – навів аргумент Малюська.
Він не приховує, що Україна частково піде шляхом країни-агресора, яка за цією схемою з 2022 року вербує на війну ув'язнених.
"Я був би сліпий, якби не бачив паралелі. Безумовно, паралель існує. Не треба обманювати себе, але все ж мова йде про різницю в підходах. У них це була примусова мобілізація, у них усіх змусили піти, у них нікого не готували, без підготовки це було більшою частиною просто "м'ясо". Ми ж про інші історії говоримо, це контракт [на службу в ЗСУ]. Це оцінка ризиків кожного суб'єкта, який виходить", – сказав глава міністерства.
Говорячи про ймовірну кількість українських в'язнів, які можуть піти в армію, він попередив, що "цифри абсолютно не прораховані". Багато чого також залежатиме від військово-лікарських комісій, якщо вони не вимагатимуть від мобілізованих засуджених "ідеального здоров'я", зазначив Малюська, додавши, що "дуже на це розраховує".
Контекст:
8 травня Верховна Рада України схвалила законопроєкт щодо мобілізації засуджених №11079-1 у цілому. Документ пропонує внести зміни до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів та інших законів про запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для їхньої безпосередньої участі в обороні України. Згідно з пояснювальною запискою, суд зможе умовно-достроково звільнити людей, які відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі для проходження військової служби за контрактом.
В опублікованому на сайті ВР документі йдеться, що не можуть мобілізовувати ув'язнених за такі злочини, якщо їх не погашено або не знято в установленому законом порядку:
- злочини проти засад національної безпеки України;
- умисне вбивство двох або більше осіб чи пов'язане зі зґвалтуванням;
- злочини проти статевої свободи;
- тероризм;
- ДТП у стані сп'яніння зі смертельними наслідками.
Одна з авторів законопроєкту, голова партії й заступниця голови фракції "Слуга народу" Олена Шуляк зазначила, що також не можуть мобілізовувати тих, хто зазіхав на життя правоохоронців, вчинив особливо тяжкі корупційні порушення, а також тих, хто мав особливо відповідальне становище, незалежно від статті злочину (міністри, депутати, їхні заступники, помічники тощо).