Окупанти скинули ФАБ-500 на центр Харкова. Пошкоджено будівлю Держпрому, бомба влетіла в кабінет судді

Російські окупанти завдали першого прямого удару по Держпрому з початку повномасштабної війни
Фото: Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА / Telegram

Увечері 28 жовтня російські окупанти скинули авіабомбу на центр Харкова, пошкоджено будівлю Держпрому, повідомив у Telegram керівник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. 

За попередніми даними, окупанти застосували авіабомбу ФАБ-500, додав Синєгубов.

Він уточнив, що в будівлю Держпрому було пряме влучання.

За даними "МедіаПорту", удару завдали по сьомому під'їзду Держпрому – бомба влучила в третій поверх комплексу.

Як розповів "Суспільному" керівник поліції Харківської області Володимир Тимошко, бомба влетіла в кабінет одного із суддів (у будівлі Держпрому розташований Господарський суд Харківської області, але, згідно з даними на сайті суду, не в сьомому, а у восьмому під'їзді).

Фото: Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА / Telegram
Фото: Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА / Telegram
Фото: Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА / Telegram
Фото: Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА / Telegram

Мер Харкова Ігор Терехов написав у Telegram, що внаслідок удару постраждало семеро людей. Кореспондент "МедіаПорту", який перебуває на місці удару, повідомив, що це люди, які перебували всередині будівлі, і перехожі. 

Окрім того, вибило вікна в сусідніх під'їздах Держпрому, а також у житловому будинку навпроти.

Держпром збудували у 1925–1928 роках, це пам'ятка архітектури у стилі конструктивізму й один із символів Харкова. Він розташований на центральній площі Харкова – майдані Свободи. 2018 року Держпром було внесено до списку пам'яток культурної спадщини національного значення. 2023 року ЮНЕСКО внесла Держпром до списку об'єктів для посиленого захисту. Окрім того, з 2017 року Держпром претендує на внесення до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (зараз його занесено в попередній список).

Держпром 2021 року
Фото: depositphotos.com

"Якщо повернутися до Другої світової війни, то навіть [лідер нацистської Німеччини Адольф] Гітлер не зміг зробити те, що, на жаль, зробили росіяни", – прокоментував виданню "Думка" удар по Держпрому Терехов.

Держпром дістав перші пошкодження в січні 2024 року: тоді частина ракети впала поряд, у ньому частково вилетіли вікна. Але сьогодні був перший прямий удар по будівлі, нагадав "МедіаПорт".

Фото: MediaPort / Facebook
Фото: MediaPort / Facebook
Фото: MediaPort / Facebook
Фото: MediaPort / Facebook

Міністерство культури і стратегічних комунікацій України засудило удар окупантів по Держпрому й заявило, що Росія і далі цілеспрямовано знищує українську культурну ідентичність.

"Варварські атаки вразили не лише історичну будівлю, а й кожного з нас, адже Держпром – це частина нашої національної ідентичності і гордості. Це один із перших хмарочосів Європи. Він є видатним зразком конструктивізму, який став символом незламного Харкова... Це не просто будівля – це символ стійкості, боротьби і надії на відновлення. Ми не забудемо і не пробачимо. Усі, хто причетний до цих злочинів проти нашого народу і культури, будуть притягнуті до відповідальності. Культурна спадщина – це наш зв’язок із минулим, наше теперішнє і фундамент для майбутнього. І ми будемо боротися за кожен символ, за кожен елемент нашої ідентичності", – ідеться в опублікованій у Telegram заяві міністерства.

Загалом увечері 28 жовтня окупанти скинули три авіабомби на Харківську область: одна впала в центрі Харкова, ще дві – на території області. Про це журналістам розповів прессекретар Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко, повідомила "Думка".

Контекст:

Харківська область межує з Росією, а друге за чисельністю населення місто України, Харків, розташоване всього за 40 км від кордону з РФ.

Російські окупанти щодня атакують регіон різними видами озброєння, зокрема ракетами, дронами й авіабомбами. Частина території області перебуває під окупацією. Улітку 2024 року влада оцінювала збитки, завдані Харкову російськими окупантами, у $10 млрд. У місті (станом на липень) було пошкоджено приблизно 4,5 тис. житлових будинків.

За словами мера Харкова, у вересні окупанти завдали рекордної кількості авіаударів по місту 53. Через російські удари минулого місяця постраждало 188 осіб, зокрема 19 дітей.