Питання економічного бронювання від служби, як і раніше, розглядається – нардеп
Верховна Рада України не відмовилася від ідеї ввести економічне бронювання від військової служби. Про це член комітету ВР із питань національної безпеки, оборони та розвідки народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський розповів в опублікованому 10 червня інтерв'ю "РБК-Україна".
За його словами, під час останньої години запитань до уряду в парламенті 7 червня представники Кабінету Міністрів України обговорювали ймовірний механізм нововведення.
"Питання щодо економічного бронювання розглядається. Воно з точки зору багатьох представників виконавчої влади є актуальним, але якихось уже напрацьованих алгоритмів, які б нам дозволили сказати, що воно буде запроваджено, наразі немає. Ба більше, я не можу сказати, що це питання, яке, скажімо, абсолютно безболісно пройде в парламенті", – сказав Веніславський.
Тему економічного бронювання нардеп назвав дуже чутливою. На його думку, вона має багато наслідків "із точки зору соціальної справедливості" й відповідності Конституції, і в короткостроковій перспективі питання не розв’яжуть.
"За моєю оцінкою, це може не відповідати Конституції України, тому що буде порушено принцип рівності. Наші колеги з комітету економічного розвитку вважають, що це потрібно, тому що економіка потребує підтримки. І, запровадивши економічне бронювання, ми дамо стимул для розвитку економіки, що, у свою чергу, буде забезпечувати надходження податків, за які ми будемо закуповувати зброю, виплачувати заробітну плату та грошове забезпечення наших військових", – описав Веніславський аргументи сторін.
Він повторив, що ідей, як остаточно вирішити це питання, у Ради зараз немає.
Контекст:
У березні 2024 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Кабмін напрацьовує "справедливіший" підхід до бронювання військовозобов'язаних з урахуванням рівня заробітної плати, податкового навантаження і впливу на економіку.
Розроблення "справедливого механізму" бронювання працівників підприємств, які підпадають під військовий призов, анонсував і президент Володимир Зеленський.
У Кабінеті Міністрів України розробляли ідею бронювати від мобілізації українців, які сплачують у бюджет у вигляді податків не менше ніж 6 тис. грн на місяць, повідомляв заступник міністра цифрової трансформації з розвитку ІТ Олександр Борняков.
За даними "Української правди", Офіс президента України та ініціативна група у Верховній Раді по-різному бачать критерії для економічного бронювання від мобілізації: "Або це податки із зарплати в щонайменше 30–35 тис. грн, або 20 тис. грн доплати за працівника щомісяця".
8 травня лідер "Слуг народу" у ВР Давид Арахамія заявив, що зараз розглядають дві моделі економічного бронювання. "Одна модель – [відштовхуватися] від мінімальної зарплати, яка має сплачуватися, щоб податки із цієї зарплати [становили] 35 тис. грн, вистачало на мінімальну зарплату, на утримання бійця. А інша модель – коли у вас є квота, безвідносно до якої ви від індустрії працюєте", – сказав Арахамія. Він вважає, що в дискусіях з'явиться "якась модель, яка викликає найменше обурення".
30 травня джерело "РБК-Україна" в Офісі президента заявило, що в ОП відмовилися від ідеї економічного бронювання. "Генштаб побоюється, що економічне бронювання не розв’яже проблему з нестачею кадрів, буде сприйнято як офіційний відкуп від мобілізації і лише спричинить негативну реакцію в армії", – написало видання.