Родичі померлої від серцевого нападу в обстрілюваній Авдіївці шестирічної дівчинки дочекалися росіян і дали інтерв'ю пропагандистам
Сімейна пара українців, яка відмовилася евакуюватися з Авдіївки Донецької області до того, як її захопили окупанти, наприкінці лютого дала інтерв'ю пропагандистському телеканалу RT. Жителів міста впізнав, зокрема, український нардеп, колишній гендиректор Авдіївського коксохіму Муса Магомедов.
В інтерв'ю чоловік і жінка заявляють, що "магазини, банкомати, підстанції, газові труби" в Авдіївці нібито бомбардувала українська армія, "щоб люди пішли з міста". Вони також розповідають, як чекали на російську армію, і коли вона прийшла, "зустрічали, обіймали".
"Ми їх два роки чекали. Щохвилини слухали російське радіо, у нас була хвиля. "ДНР"-радіо, російське радіо, слухали й чекали-чекали, чекали-чекали. І коли нам сказали, що ЗСУ відходять, просто ми не могли повірити навіть, що нарешті ми побачимо доньку, нарешті ми поїдемо додому в Донецьк, нарешті все буде так, як нам хотілося, ми так чекали", – говорить жінка.
За інформацією Магомедова, ця пара, яка виявилася серед "ждунів "русского мира", – бабуся й дідусь шестирічної Еліни Федоренко, яка померла в Авдіївці у січні 2023 року.
"Серце шестирічної дівчинки не витримало постійних обстрілів, адже весь цей час дитина жила в пеклі з бабусею й дідусем. [...] Та на численні вмовляння влади, поліції, волонтерів виїхати дорослі не реагували.
А зараз вони в обидва голоси розповідають, як вони нарешті дочекалися... Та жодного разу не згадують свою рідну онуку – маленьке янголятко, життя якого забрав цей довбаний "русский мир", – написав Магомедов.
Про смерть дівчинки в ніч проти 11 січня повідомляв голова Авдіївської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш. За його даними, дитина померла від серцевого нападу. "[Жила] із бабусею, мама десь за кордоном на заробітках, батька немає, помер", – розповів він.
Волонтер Влад Маховський, який регулярно вивозить людей із гарячих точок, писав у Facebook, що неодноразово пропонував цій родині евакуюватися, але дорослі відмовлялися. В інтерв'ю "Фактам" він зазначав, що до них приїжджали поліцейські, щоб умовити виїхати. Але опікуни дівчинки відмовилися, і, "мабуть, зрозумівши, хто дав інформацію про них поліції, уже не дуже хотіли йти на контакт" із волонтером.
Маховський також упізнав на відео RT бабусю й дідуся Еліни Федоренко.
"Ждуни", які занапастили рідну онучку, яка померла від серцевого нападу, на тлі російських обстрілів міста й життя по підвалах... П'ятирічній дівчинці було страшно сидіти під обстрілами в підвалі, про що вона й казала, а в шість років її серце не витримало, а вони навіть не згадали про неї", – написав волонтер.
Контекст:
Російські війська намагалися захопити Авдіївку з 2014 року, коли РФ, розв'язавши війну проти України, окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. У жовтні 2023 року окупанти пішли в наступ під Авдіївкою, намагаючись оточити місто.
8 лютого 2024 року спікер оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій повідомив, що окупанти активізували штурми Авдіївки.
13 лютого речник 110-ї окремої механізованої бригади Іван Сєкач сказав, що підрозділам сил оборони, які захищали Авдіївку, надіслали підкріплення, деякі підрозділи 110-ї ОМБр вивели з боїв для відпочинку й ротації. Для посилення сил оборони до Авдіївки передислокували 3-тю ОШБр, проінформувала пресслужба бригади.
Про рішення вивести сили оборони України з Авдіївки в ніч на 17 лютого заявив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Він пояснив, що керувався необхідністю зберегти життя українських воїнів.
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський назвав це "єдиним правильним рішенням". Він додав, що особовий склад вивели й українські воїни зайняли оборону на певних рубежах, "оточення не допущено". 17 лютого Тарнавський розповів, що вихід особового складу з Авдіївки відбувався "згідно з планом з урахуванням різних сценаріїв і ймовірної зміни оперативної обстановки", але кілька українських військовослужбовців потрапили в полон.