Росія вперше визнала, що тримає в полоні українську журналістку Вікторію Рощину

НСЖУ вимагає негайного звільнення з полону Рощиної та інших незаконно викрадених журналістів
Фото: nsju.org

Країна-агресор Росія визнала, що затримала українську журналістку-фрилансерку, позаштатну авторку, зокрема, "Української правди" Вікторію Рощину, яка зникла в серпні 2023 року на окупованій території. Міністерство оборони РФ надіслало листа її батьку, Володимирові Рощину, повідомила 27 травня Національна спілка журналістів України. 

Лист, датований 17 квітня, батькові журналістки надійшов приблизно 22 квітня. НСЖУ зазначає, що це перше підтвердження від окупантів, що Рощина в них. 

"За наявними відомостями, Рощина Вікторія Володимирівна, 6 жовтня 1996 року народження, затримана й наразі перебуває на території Російської Федерації", – цитує НСЖУ листа, підготовленого російською воєнною поліцією.

Рощин також звертався до Міжнародного комітету Червоного Хреста, який підтвердив, що Вікторія перебуває в полоні, але доступу до неї зараз немає.

Родичі журналістки подавали запит до окупаційної прокуратури Маріуполя. Звідти повідомили, що проти неї не заводили справи. Без відповіді залишилися листи до російських Генеральної прокуратури, Слідчого комітету, омбудсмена.

НСЖУ підкреслила, що вимагає негайного й безумовного звільнення з полону Рощиної та інших незаконно викрадених журналістів.

Контекст:

Рощина вже була в полоні окупантів. На початку повномасштабної війни журналістка готувала матеріали про бойові дії в Запорізькій і Донецькій областях, 12 березня зв'язок із нею було втрачено, а 16 березня стало відомо, що Рощину затримала ФСБ РФ. 22 березня 2022 року Рощину звільнили, вона повернулася на підконтрольну Києву територію (перед цим окупанти змусили її записати відео про відсутність претензій до російських військових).

Після цього Рощина й далі працювала на окупованих територіях. Вона зникла 3 серпня 2023 року під час роботи над репортажем з окупації. Служба безпеки України повідомила її родичів про викрадення жінки росіянами. 

За даними Міністерства культури та інформаційної політики України станом на травень 2024 року, у полоні окупантів перебуває 32 українські журналісти.