"Шукаємо кожного, хто в полоні". Серед звільнених із російського полону – 23 захисники Маріуполя. Відео

Усі звільнені сьогодні українці – чоловіки
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими / Telegram

17 липня президент України Володимир Зеленський у Telegram подякував Об'єднаним Арабським Еміратам за сприяння в обміні полоненими, унаслідок якого додому з російського полону повернули 95 захисників України.

"Ще 95 захисників звільнені з російського полону. Це воїни Збройних сил України, Національної гвардії, прикордонники. Вдячний нашій команді, яка займається обмінами, та Об’єднаним Арабським Еміратам – за посередництво в цьому звільненні. Хоч би як складно це було, шукаємо кожного, хто може бути в полоні. Маємо повернути всіх", – написав глава держави.

Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими уточнив, що всі звільнені сьогодні – чоловіки: 88 рядових і сержантів, а також семеро офіцерів.

"Серед них 49 воїнів ЗСУ (у тому числі учасник "повітряного мосту", який добровільно зголосився на гвинтокрилі летіти на "Азовсталь", щоб допомогти заблокованим там підрозділам, і двоє з Повітряних сил), 21 нацгвардієць, 10 військових моряків, семеро із Сил територіальної оборони, п’ятеро прикордонників, двоє – з Державної спеціальної служби транспорту і один оборонець із добровольчого формування територіальної громади", – ідеться в пості.

У штабі розповіли, що серед повернених із полону 23 людини захищали Маріуполь Донецької області (з них 13 – оборонці "Азовсталі"), 41 людина воювала на донецькому напрямку, по дев’ятеро – на луганському й запорізькому, по троє – на херсонському й харківському.

"Один зі звільнених моряків на момент початку вторгнення перебував у Київській області й одразу приєднався до оборони свого селища від окупантів у складі Макарівської ТрО. Під час надання гуманітарної допомоги мешканцям місцевої громади потрапив у полон до російських військовослужбовців-бурятів", – зазначено в повідомленні.

У ньому йдеться, що більшість українських бійців, які повертаються з полону, були там із 2022 року, і чимало з них потерпають від наслідків поранень і мають хронічні захворювання, які потребують тривалого лікування.

Координаційний штаб також опублікував фото й відео моменту повернення.

Український омбудсмен Дмитро Лубінець опублікував відео з поверненими захисниками України.

Контекст:

Полонених Україна повертає зазвичай через обміни. На початку грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що проводять і непублічні обміни, зокрема просто на полі бою.

Генпрокурор України Андрій Костін заявляв, що приблизно 90% українських військовополонених пройшли через тортури, зґвалтування, погрози сексуального насильства чи інші форми жорстокого поводження.

Станом на 17 листопада 2023 року комісія при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій установила, що російські окупанти позбавили волі 4337 українців. Серед них 3574 військові й 763 цивільні. У комісії цього не уточнюють, але йдеться, імовірно, не про кількість людей, які зараз перебувають у полоні, а про всі підтверджені випадки потрапляння в російський полон із початку повномасштабного вторгнення, включно з людьми, яких уже звільнили.

За неофіційними даними Лубінця, російські окупанти утримують, окрім військовополонених, приблизно 28 тис. цивільних українців. Обмінювати "цивільних на цивільних" забороняє міжнародне гуманітарне право.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з російського полону вдалося повернути 3405 українців, зазначив Лубінець.