Україна, ймовірно, уперше у світі успішно застосувала далекобійну бомбу GLSDB – Defense Express
Сили оборони України, можливо, вже почали застосовувати американські високоточні бомби малого діаметра з реактивним прискорювачем (GLSDB), які США адаптували для ударів на дальність 160 км. Про це 14 лютого пише українське видання Defense Express.
Defense Express дійшло таких висновків, аналізуючи поширене російськими окупантами 13 лютого відео. На ньому показано уламки боєприпасу, які мають форму, характерну винятково для американської бомби малого діаметра (Small Diameter Bomb). Відео зокрема опублікувала медіаплатформа Noelreports в Х.
За даними росіян, боєприпас застосували 13 лютого по цілі, яка була біля тимчасово окупованого міста Кремінна Луганської області.
"Щоб підтвердити, що йдеться саме про GLSDB, росіяни продемонстрували характерний модуль кермових приводів, розташований у хвостовій частині боєприпасу. Також на відео можна побачити крила модуля управління та планування", – ідеться у матеріалі Defense Express.
Експерти видання помітили на відео нестандартний елемент квадратної форми з кермовими поверхнями та штрихкодом. Імовірно, це хвостова частина високоточної бомби GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB). Саме вона є частиною GLSDB разом із реактивним двигуном від некерованого реактивного снаряда M26.
На відео показано лише хвостові елементи боєприпасу. Імовірно, сама бомба вибухнула, що може свідчити про перше успішне бойове використання GLSDB у світі. Отже, ЗСУ стали першим оператором GLSDB, яку уряд США замовив спеціально для України за програмою USAI.
Defense Express зазначає, що який саме варіант бомби для GLSDB отримала Україна, із точністю сказати не можна, тому що серійне виробництво цього озброєння розпочали саме для ЗСУ для використання проти РФ з урахуванням специфіки реальної конкретної війни.
Контекст:
3 лютого 2023 року США оголосили про черговий пакет військової допомоги Україні на $2,175 млрд, у який, зокрема, уперше увійшли далекобійні ракети малого діаметра наземного базування (Ground Launched Small Diameter Bomb, GLSDB).
Наприкінці листопада Reuters писало, що постачання GLSDB перенесено на 2024 рік. Джерела агентства говорили тоді, що постачання у США компанією Boeing, генеральним підрядником GLSDB, відбудеться наприкінці грудня, після чого мине кілька місяців випробувань перед доправленням в Україну.
30 січня 2024 року Politico повідомило, що перша партія GLSDB має прибути в Україну наступного дня. Видання зазначало, що цієї зброї немає поки що навіть в американської армії. У Пентагоні підтвердили, що Україна отримає високоточні далекобійні бомби GLSDB із реактивним прискорювачем, які США адаптували для завдання ударів на дальність 160 км, але не стали розкривати строки постачань. GLSDB можна використовувати за допомогою РСЗВ HIMARS.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд, яка приїхала до Києва з візитом, підтвердила на брифінгу ввечері 31 січня, що GLSDB уже прямують на фронт в Україні.
Передання GLSDB уже профінансовано в межах американської оборонної допомоги Україні за 2023 рік. Тому на ній не позначиться зупинення постачання американського озброєння через блокування ухвалення відповідного бюджету допомоги на 2024 рік Конгресом США.