Умєров закликав сусідні країни закрити небо над західними областями України
Україні потрібно більше далекобійної зброї для боротьби з агресією Росії, а союзникам Києва – більше рішучості. Про це міністр оборони України Рустем Умєров заявив у Facebook за підсумками онлайн-виступу на сесії Парламентської асамблеї НАТО в Болгарії.
"Росія намагається знищити все, що не може захопити, продовжує вбивати й тероризувати мирне населення, невинних людей. Аби припинити це, закликав надати нам дозвіл використовувати західну зброю на більшу відстань", – розповів глава Міноборони.
Він наголосив, що російські атаки на енергетичні об'єкти України становлять загрозу й пов'язаним із нею західним державам.
"Звернувся до сусідніх країн – членів НАТО, які не можуть надати нам свої системи протиповітряної оборони, закрити небо над нашими західними регіонами зі своєї території", – додав Умєров.
Парламентська асамблея за підсумками засідання переважною більшістю підтримала декларацію із закликом прискорити передання Україні зброї для протистояння РФ. Країни Альянсу також закликали дозволити силам оборони України бити західною зброєю по території країни-окупанта.
"Їм потрібна наша допомога. Не за два роки, не за два місяці, навіть не за два тижні. Їм це потрібно зараз. Ми маємо прискоритися й активізуватися. Дайте Україні все, що їй потрібно. Україна зможе захистити себе тільки в тому разі, якщо вона зможе атакувати російські лінії постачання та російські оперативні бази. Настав час визнати цю реальність і дозволити Україні робити те, що вона мусить", – заявив президент асамблеї Міхал Щерба.
У релізі на сайті ПА зазначено, що союзники закликали підготувати довгострокову стратегію й активні заходи сучасного стримування Росії, щоб протистояти російській загрозі "в усіх її вимірах".
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський зазначав, що, коли Україна просила союзників і партнерів захистити її небо від російських ударів, на Заході заявляли, що не можуть цього зробити через те, що Україна не є членом НАТО і це може призвести до втягування Альянсу у війну з РФ. Як вказав Зеленський, своїм ставленням до України, яка протистоїть російській агресії, і до Ізраїлю, у котрого конфлікт з Іраном, Захід продемонстрував "подвійні стандарти".
Зеленський висловив переконання, що партнери могли б захистити Україну так само, як Ізраїль, який не є країною – членом НАТО. Однак високопосадовці Великобританії і США заявили, що не допомагатимуть Україні збивати дрони й ракети, як у випадку з Ізраїлем, через потребу "уникнути ескалації в Європі" й тому, що "йдеться про різні конфлікти, інший повітряний простір, різні картини загроз".
В інтерв'ю The New York Times, опублікованому 21 травня, Зеленський закликав західних партнерів уражати російські ракети, не перетинаючи повітряного простору з Україною.
Про те, що деякі країни НАТО готові розширити підтримку Києва й діяти безпосередньо на території України, 27 травня писало німецьке видання Bild із посиланням на свої джерела. За таке розширення допомоги – Естонія, Великобританія, Польща, Канада, Литва, Франція, ішлося у статті. Проти, за даними її авторів, – США й Німеччина. Низка країн готова в майбутньому доправляти зброю й боєприпаси не лише до кордонів України, а й далі до лінії фронту. Окрім того, тривають обговорення захисту повітряного простору західних регіонів України зенітними комплексами НАТО. Ініціатором цього є Польща, але остаточного рішення поки немає, зазначило видання.