Порошенко може зіткнутися з дипломатичним бойкотом – Небоженко про "Документи райських островів" G

Небоженко: Це люди, які довели елітну корупцію до жахливих масштабів
Фото: Виктор Небоженко / Facebook

Що більше згадок про президента України Петра Порошенка в матеріалах, які одержали назву "Документи райських островів", то складніше йому буде спілкуватися із західними лідерами, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.

Після оприлюднення підсумків розслідування про офшори президента України Петра Порошенка, яке ґрунтується на матеріалах "Документів райських островів", він може зіткнутися з таким самим дипломатичним бойкотом, як і колишній глава держави Леонід Кучма. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив політолог, директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.

"В Україні Порошенко буде дотримуватися принципу "це відбувається не зі мною і не в моїй країні". Він буде стверджувати, що ці документи сфальсифіковані, нічого не доводять і, поки він залишається на чолі держави, жодної політичної цінності вони не мають. А ось на міжнародній арені Порошенко стане дуже токсичним президентом. Що більше згадок про нього в цих документах, то складніше йому буде спілкуватися із собі подібними в західних столицях. Якщо справа зайде далеко, Порошенко може зіткнутися з дипломатичним бойкотом, як Кучма після вбивства Гонгадзе (журналіст Георгій Гонгадзе."ГОРДОН"). А в Україні до Порошенка ставляться як до сильного бізнесмена, олігарха, який обманним шляхом здобув владу і продовжує збагачуватись. Тому його поява в цих документах не є дивною", – зазначив політолог.

За його словами, після цього розслідування Міжнародний валютний фонд може відмовити Україні у наданні чергового траншу.

"Було б дуже дивним, якби інші президенти фігурували в цих документах, а наш виявився б безнадійно чистим. Той факт, що він там є, украй ускладнить позиції нашої країни. Наскільки на Заході нас поважають за боротьбу з Росією за свою незалежність, настільки ж і не поважають за те, що ми дозволили правити Україною корупціонерам. Це люди, які довели елітну корупцію до жахливих масштабів. Ми лідери у світі за темпами корупційного розкладання нашої країни. Захід уперше може сказати нам прямо: мовляв, ми не можемо давати вам гроші тому, що ви крадете. Так МВФ розмовляє з вождями-президентами в Африці", – підкреслив Небоженко.

Президент України виявився учасником скандалу Panama Papers після того, як репортери "Слідства.Інфо" (виходить на телеканалах "Громадське ТБ" та "UA:Перший") у межах міжнародного журналістського розслідування у квітні 2016 року опублікували матеріал про те, що він володіє офшорною компанією Prime Asset Partners Limited, яку у серпні 2014 року зареєстрував на Британських Віргінських островах.

Журналісти "Слідства.Інфо" зазначили, що в декларації за 2014 рік Порошенко не згадав про створення компанії за кордоном.

Президент заявив, що відійшов від управління своїми активами, доручивши це консалтинговим та юридичним компаніям.

Юридична компанія "Авеллум", яку Порошенко найняв для підготовки до продажу компанії Roshen і для передання її в "довірчу власність" (так званий сліпий траст), стверджує, що створення офшору для продажу було необхідним.

Навесні 2017 року учасники Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів, а також Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, які у 2016 році оприлюднили проект Panama Papers, дістали доступ до внутрішнього архіву файлів юридичної компанії Appleby з Бермудських островів. Матеріали назвали Paradise Papers, або "Документи райських островів".

5 листопада о 20.00 за Києвом одночасно 400 журналістів у 67 країнах опублікували свої розслідування про фінансові таємниці чиновників.

Журналісти "Слідства.Інфо", які як офіційні партнери OCCRP приєдналася до міжнародного проекту, заявили, що виявили в "Документах райських островів" більше ніж 10 прізвищ українців. Вони оприлюднили розслідування "Темний шоколад" про офшори Порошенка.

У розслідуванні журналістів ідеться, що метою створення офшорної компанії для фірми Порошенка Roshen у 2014 році могла бути мінімізація сплати податків, а не передання корпорації у сліпий траст.