Зниження "зеленого" тарифу зашкодить інвестиційному клімату України – звіт Low Carbon Ukraine

Гарантований "зелений" тариф запровадили, щоб створити стабільні умови для розвитку поновної енергетики в Україні
Фото: pixabay.com
Порушення гарантій держави, "безперечно", зашкодить інвестиційному клімату України й підірве довіру до будь-яких договорів у майбутньому, вважають у Low Carbon Ukraine – організації, яка є частиною Міжнародної кліматичної ініціативи і яку фінансує міністерство з питань довкілля, збереження природи та радіаційної безпеки ФРН.

Ретроспективне зниження ставки "зеленого" тарифу зашкодить інвестиційному клімату України й підірве довіру інвесторів до держави, ідеться у квартальному моніторинговому звіті про впровадження Плану дій щодо енергетичного сектору України, який опублікував 21 листопада на своєму сайті проєкт Low Carbon Ukraine.

Автори підкреслюють, що гарантований "зелений" тариф запровадили, щоб створити стабільні умови для розвитку поновної енергетики в Україні та стимулювати інвестиції в цю галузь. Завдяки такій тарифній політиці обсяг виробництва електроенергії з поновних джерел зріс, пишуть вони.

"За нашими оцінками, обсяг потужностей ПДЕ, які мають право на користування "зеленим" тарифом, збільшиться до 5,6 ГВт до кінця 2019 року – із 3,2 ГВт станом на червень 2019 року. Тобто тільки за друге півріччя 2019 року буде встановлено щонайменше 2,4 ГВт потужностей ПДЕ", – ідеться у звіті.

Спроби знизити тариф негативно позначаться на інвестиційному кліматі України й підірвуть довіру іноземних інвесторів до країни, вважають у Low Carbon Ukraine.

"На фоні підвищення витрат на субсидіювання "зеленого" тарифу лунали заклики зменшити ставки "зеленого" тарифу для існуючих об'єктів ПДЕ. Таку пропозицію можна зрозуміти з точки зору полісімейкерів, але проблематично виконати, адже це означатиме порушення гарантій, наданих інвесторам щодо чинності "зелених" тарифів до 2030 року. Порушення гарантій, безперечно, зашкодить інвестиційному клімату та підірве довіру до будь-яких договорів з державою в майбутньому", – написано у звіті.

Голова комітету Верховної Ради з енергетики та житлово-комунальних послуг, нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус у червні цього року заявив, що ініціює ретроспективне зниження "зеленого" тарифу та запровадження додаткових податків на виробників електроенергії з поновних джерел. Але вже в листопаді він зазначив, що уряд не планує скасовувати "зелений" тариф і займається пошуком компромісного варіанта, який влаштує учасників ринку.

Законодавство України та підписані нею міжнародні договори гарантують збереження "зеленого" тарифу на незмінному рівні до 2030 року.

Інвестори виступили проти законопроєкту №2236-2, який пропонує зниження "зеленого" тарифу. Одним з ініціаторів проєкту закону є Герус, комітет цей проєкт підтримав. Лист інвесторів до президента Володимира Зеленського підписали керівники компаній NBT, "Віндкрафт Україна", LongWing Energy, Greenworx Holding і Akuo Energy.

На початку листопада Герус заявив, що уряд шукає компромісний варіант "зелених" тарифів, який задовольнить і виробників альтернативної електричної енергії, і споживачів.