АРМА планує передати 18 тис. вагонів "Укрзалізниці": експерт попередив про ризики

АРМА оголосило конкурс із добору компаній для оцінювання й управління 17 799 вагонами
Фото: depositphotos.com

Нацагентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), має намір передати в управління 18 тис. заарештованих вагонів, які раніше належали Росії й Білорусі. Однак генеральний директор Федерації роботодавців транспорту Володимир Гусак застеріг у коментарі УНІАН, що таке рішення може мати серйозні наслідки для "Укрзалізниці" й економіки України загалом.

Експерт підкреслив, що ці вагони зараз активно використовують для обслуговування економіки України. Вони приносять дохід державі через "Укрзалізницю", що в підсумку дає змогу підтримувати функціонування транспортної системи країни.

"Зараз ці вагони використовуються для обслуговування економіки України. Вони працюють на економіку України і вони приносять "Укрзалізниці", а відповідно державі, дохід. Ідеться про десь 3 млрд грн на рік", – уточнив Гусак.

Він також попередив, що передання вагонів у зовнішнє управління створює ризик зловживань. Якщо інша компанія вступить у змову з попередніми власниками, Україна може втратити контроль за цими активами.

"Тому ми вважаємо, що тут АРМА підходить до справи суто формально. Воно має звернутися до Кабінету Міністрів із тим, щоб розробити механізм для того, аби передати ці вагони "Укрзалізниці" поза конкурсом. Жодних незрозумілих фірм тут не має бути. Це великий ризик! І це важливо для "Укрзалізниці" й економіки України", – резюмував Гусак.

Контекст:

АРМА оголосило конкурс із добору компаній для оцінювання й управління 17 799 вагонами. Подати документи для участі можна було до 24 жовтня 2024 року. Вагони, які зараз під арештом, стоять на балансі "Укрзалізниці", і їх активно використовують, писало агентство УНІАН. Це становить 27% критих вагонів УЗ, 26% напіввагонів, 54% цистерн і майже всі її мінераловози – 98%.

УНІАН зазначає, що раніше АРМА вже обрало управителем для 3 тис. заарештованих вагонів "компанію, яка не має жодного досвіду з оперування вагонами".

"Вона буде платити державі за вагон 34 грн на добу – хоча ринкова ставка прибутковості піввагонів становить 450 грн/добу, а цистерн – понад 1 тис. грн/добу. Зараз агентство готується до конкурсу по відбору управителя для 18 тис. вагонів", – повідомило УНІАН.