Бюро економічної безпеки розпочне роботу до кінця 2021 року – меморандум України з МВФ

У бюро вже є керівник, але саме воно ще не працює
Фото: pixabay.com
До кінця 2021 року в Україні має запрацювати Бюро економічної безпеки (БЕБ). Про це йдеться у меморандумі про співпрацю України та Міжнародного валютного фонду (МВФ), опублікованому 24 листопада Міністерством фінансів України.

"Бюро економічної безпеки України почне працювати до кінця грудня 2021 року. Цей орган візьме на себе відповідальність за розслідування економічних, фінансових та податкових шахрайств та злочинів, які перебувають у юрисдикції Національної поліції, СБУ та податкової поліції, але за винятком тих злочинів, які підпадають під юрисдикцію Національного антикорупційного бюро України (НАБУ)", – ідеться у документі.

Функціонування БЕБ необхідне "з метою консолідації повноважень щодо розслідування економічних злочинів в єдиному слідчому органі".

"НАБУ буде мати первинну юрисдикцію у кримінальних справах про корупцію в межах своєї слідчої юрисдикції щодо інших правоохоронних органів, включаючи нове Бюро економічної безпеки", – зазначено у документі.

У ньому наголошують, що коли запрацює Бюро економічної безпеки, ліквідують Державну фіскальну службу, а її повноваження передадуть податковій та митній службам.

Закон про створення Бюро економічної безпеки Верховна Рада ухвалила у другому читанні 28 січня. Президент України Володимир Зеленський підписав його 22 березня.

У законі йдеться про те, що БЕБ – це центральний орган державної влади, правоохоронний орган, який має виявляти, припиняти, розслідувати та розкривати кримінальні злочини у сфері економіки, які створюють загрозу життєво важливим інтересам України, а також запобігати їхньому вчиненню. Бюро отримає відповідні повноваження Служби безпеки України та податкової міліції. Роботу БЕБ безпосередньо координуватиме Кабмін.

Уряд на засіданні 12 травня ухвалив постанову про створення БЕБ.

У новому відомстві працюватиме 4 тис. осіб, його директора обрали на відкритому конкурсі. Ним став Вадим Мельник, його призначили на посаду 20 серпня.

Станом на 22 листопада у БЕБ працевлаштовано 214 людей.

Контекст:

Україна співпрацює із МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. Згідно з нею, планують виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Як говорив міністр фінансів України Сергій Марченко, Київ очікував на отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця 2020 року, але цього не сталося.

18 жовтня місія МВФ та влада України досягла попередньої угоди про перший перегляд програми фінансування stand-by.

Перегляд програми співпраці з Україною stand-by та виділення країні траншу на суму 500 млн спеціальних прав запозичення, еквівалентну $699 млн, виконавча рада Міжнародного валютного фонду завершила 22 листопада. Термін дії угоди про stand-by продовжено до кінця червня 2022 року.

24 листопада гроші прийшли в Україну, повідомили у Національному банку.

Другий транш спрямують на боротьбу з епідемією коронавірусної інфекції та підтримку фінансової системи України, заявляв президент Володимир Зеленський.