Борги "Укренерго" й "Енергоатому" створюють проблеми для закупівлі обладнання та проведення ремонтів енергообʼєктів – Центр економічного відновлення
Борги державних "Укренерго" й "Енергоатому" створюють суттєві проблеми для закупівлі обладнання та ремонту енергетичних об’єктів. Про це йдеться у блозі Центру економічного відновлення (ЦЕВ).
"В енергетичній галузі виникла проблема боргів, які формуються через чинну систему ПСО (механізм покладання спеціальних обов'язків). Вона дозволяє зберігати пільгові тарифи на електроенергію для населення шляхом покриття різниці між ринковою ціною й тарифом", – пишуть автори.
Наголошують, що такі зобов'язання покладено на "Енергоатом" і "Укргідроенерго", що в умовах скорочення споживання, зростання витрат і тимчасової окупації об'єктів сприяє формуванню боргів між учасниками ринку. Водночас учасники енергоринку заборгували компанії "Укренерго" приблизно 60 млрд грн, а вона зі свого боку має сформовані зобов'язання перед енергоринком на 50 млрд грн.
"Шалені заборгованості "Укренерго" й "Енергоатому" впливають на весь енергетичний сектор, призводять до великого дефіциту ліквідності на ринку, створюють суттєві проблеми для закупівлі обладнання, проведення ремонтних робіт", – підкреслили в ЦЕВ.
Зазначають, що наразі системний оператор веде переговори з Європейським банком реконструкції та розвитку щодо залучення кредитів. Нещодавно голова "Укренерго" Володимир Кудрицький повідомляв, що зараз ідеться про залучення €150 млн кредиту для часткового погашення цих боргів.
"Проте це лише тимчасове вирішення проблеми, яка потребує системного підходу", – підкреслили в ЦЕВ.
Контекст:
15 вересня в "Енергоатомі" повідомили, що зменшили заборгованість за 2022 рік на понад 2 млрд грн.
Заборгованість "Енергоатому" перед ДП "Гарантований покупець" за поточний рік становить 18 млрд грн.
Держпідприємство "Гарантований покупець" очікує на виконання зобов'язань компанією "Енергоатом" щодо суттєвого зменшення боргів із вересня поточного року, заявив директор "Гарантованого покупця" Артем Некрасов. Він нагадав, що керівник "Енергоатому" Петро Котін нещодавно повідомив, що вони у вересні планують вийти на повні розрахунки з "Гарантованим покупцем".