Для України важливо зберегти транзит російського газу під час війни – Макогон

Макогон не відкидає, що за кілька років Росія втратить ринок Європи
Фото: ЕРА

Транзит російського газу через газотранспортну систему (ГТС) України треба зберегти саме під час війни з Росією, заявив 8 липня в ефірі національного телемарафону генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон. Про це компанія повідомляє у Facebook.

"Для нас важливо зберегти транзит саме на час війни. Поки транзит відбувається через Україну, росіяни не знищують цілеспрямовано нашу газотранспортну інфраструктуру, як НПЗ (нафтопереробний завод. – "ГОРДОН") чи залізничну інфраструктуру. Для нас це можливість продовжувати постачати газ українським споживачам", – сказав він.

Гендиректор ОГТСУ не відкидає, що за кілька років Росія втратить ринок Європи.

"Якщо не буде транзиту – ми зменшимо потужності газотранспортної системи відповідно до потреб українських споживачів. У нас є власний ринок газу, є власне видобування", – пояснив Макогон.

За його даними, на сьогодні російський "Газпром" використовує менше ніж 40% від заброньованих за контрактом потужностей української газотранспортної системи, хоча її пропускна спроможність – приблизно увосьмеро більша.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України у 2020 році мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір уклали за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.

Незадовго до вторгнення РФ в Україну, 22 лютого 2022 року, Німеччина зупинила російський проєкт газопроводу "Північний потік – 2", який мав з'єднати ФРН і РФ дном Балтійського моря в обхід України.

Очільник "Нафтогазу" Юрій Вітренко говорив у травні, що компанія розпочала передарбітражну процедуру через невиконання "Газпромом" контракту на транзит газу через Україну.