Економіка Європи більше втрачає від війни в Україні, ніж від введення ембарго на російські нафту й газ – Марченко
"Уже зараз ми спостерігаємо дестабілізацію на світовому та європейському енергетичних ринках, черговий сплеск інфляції, зупинку європейських підприємств через порушення ланцюгів постачання з України", – наголосив міністр.
Він зазначив, що Європейський центральний банк на підставі перших оцінок наслідків війни вже знизив прогнози Єврозони на цей рік із 4,2% до 3,7%. Водночас прогноз інфляції на поточний рік погіршився із 3,2% до 5,1%. На думку міністра, це лише перші коригування прогнозів і є високий ризик погіршення прогнозів у майбутньому.
За оцінками експертів, непрямі втрати Європи від війни Росії в Україні вищі за прямі економічні втрати від введення ембарго на російські нафту й газ, підкреслив Марченко.
"Тому купівля російських енергоресурсів – це не тільки фінансування вбивства тисяч наших громадян, а й фінансування економічних втрат та погіршення рівня життя громадян ЄС. Особливо враховуючи наявні можливості щодо переорієнтації шляхів постачання з країн Близького Сходу, США і Канади, а також впровадження заходів з енергоефективності", – сказав Марченко.
Він підкреслив, що кожен день війни призводить до значних втрат економіки ЄС, зокрема, через руйнування ланцюгів постачання, одну з найбільших міграційних криз із часів Другої світової війни та погіршення очікувань економічних агентів.
Контекст:
Після вторгнення в Україну Захід ввів кілька пакетів санкцій проти Росії, а також став масово відмовлятися від російських газу й нафти та шукати їм альтернативу.
США ввели ембарго на імпорт російських енергоресурсів – нафти й газу – і вирішили позбавити Росію статусу найбільшого сприяння (торговельних привілеїв), що дасть змогу підвищити мита та ввести інші обмеження.
Великобританія до кінця 2022 року має намір відмовитися від постачання російських нафти й газу. Австралія оголосила заборону імпорту російських енергоносіїв із 25 квітня.
Європейський союз поки що тільки розробив план, щоб швидко позбутися залежності від російських енергоресурсів. 6 квітня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що Євросоюз рано чи пізно введе обмеження на постачання російських нафти й газу.
Водночас Австрія та Угорщина заявили, що не підтримають ембарго ЄС на російський газ. Молдова також не має наміру відмовлятися від російських енергоносіїв.
Після того, як російська армія вийшла з Київської області і стало відомо про звірства окупантів проти мирних жителів України, Європарламент закликав ЄС негайно ввести ембарго на російські нафту, газ і вугілля та виключити РФ із G20.