Економіст Охріменко: Експорт брухту зріс у 20 разів, поточний розмір мита його вже не зупиняє

Олександр Охріменко: Самі вирішуємо стати сировинним придатком Туреччини, яка завдяки нашій же сировині розвиває свій промисловий експорт і економіку зокрема
Фото: Andrii Telizhenko / Facebook
Левова частка металобрухту з України вирушає до Туреччини, і це Україні не вигідно, заявив у своєму Facebook економіст, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

"Будемо вирішувати проблеми Туреччини і створювати проблеми собі? За сім місяців 2021 року імпорт залізної руди з України до Туреччини зріс у чотири рази. Водночас експорт сталі з Туреччини може перевищити 23–24 млн тонн, що у грошовому еквіваленті становитиме $20–22 млрд. І на тлі всього цього одним із пунктів можливої угоди між Україною і Туреччиною є обнулення мита на металобрухт. Тут я розумію, в чому стратегія Туреччини. Ця країна є найбільшим у світі імпортером металобрухту, який необхідний як сировина для сталеливарної промисловості Туреччини", – зазначив економіст.

Він додав, що незрозуміло, в чому полягає стратегія України.

"Допомогти сталеливарній промисловості Туреччини знайти джерело дешевої сировини? І створити на внутрішньому ринку дефіцит сировини? Адже ця сировина необхідна і для забезпечення безперебійної роботи наших підприємств! Хочу звернути увагу, що за вісім місяців 2021 року експорт брухту чорних металів зріс у річному численні у 20 разів, до 335 тис. тонн, левова частка якого вже пішла в Туреччину. Їх навіть уже не зупиняє наш поточний розмір мита на експорт брухту $58 за тонну, то ці втрати вони компенсують різними формами державної підтримки. То навіщо вони будуть витрачати свої бюджетні гроші і наповнювати наш бюджет? Нехай краще купують дешевше наш лом", – пояснив експерт.

Охріменко підкреслив, що з такою політикою Україна створює проблеми собі і водночас вирішує проблеми Туреччини.

"А потім будуть виникати дурні запитання. Чому Туреччина експортує готову продукцію, а ми сировину? Та ми ж самі вибираємо такий шлях співпраці між країнами! Самі вирішуємо стати сировинним придатком Туреччини, яка завдяки нашій же сировині розвиває свій промисловий експорт і економіку зокрема", – підсумував економіст.

Контекст:

"Мінпром" повідомляв із посиланням на дані Держмитниці, що експорт українського металобрухту зростає із середини весни.

У червні 2021 року об'єднання підприємств "Укрметалургпром" і профільна асоціація "Укртрубопром" звернулися до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням ввести тимчасову заборону на експорт металобрухту з України до 31 грудня 2023 року.

Металургійний комбінат "АрселорМіттал Кривий Ріг" підтримав цю ініціативу.

"Металургпром" повідомляв, що Єврокомісія розглядає ініціативу Європейської сталеливарної асоціації Eurofer – вона просить обмежити експорт металобрухту в країни, які не відповідають екологічним стандартам Євросоюзу. Якщо рішення ухвалять, вивезення металобрухту в Туреччину, Єгипет, Пакистан та Індію буде зупинено.