Якщо хочемо залучити в Україну іноземних інвесторів, необхідно послабити валютні обмеження – експерт
Сьогодні воєнні ризики й невизначеність в Україні відлякують потенційних інвесторів, тому Україна має пропонувати їм стимули, зокрема послаблення валютних обмежень. Про це заявив у коментарі "РБК-Україна" керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський.
"Одне з питань у моїх розмовах із потенційними закордонними інвесторами звучить так: "А як комфортно, зручно та швидко завести гроші, вивести за рахунок, як оплачувати заробітну платню?" Якщо, наприклад, нерезидент відкриває в Україні компанію, але на рахунок сплачується валюта. Дуже багато моментів, які чітко говорять: без послаблення, подальшої лібералізації валютних регуляцій буде дуже важко стимулювати прихід іноземних інвесторів і залучати інвестиції", – зауважив Забловський.
Він також підкреслив, що чинні обмеження ускладнюють розвиток українських компаній, які через них втрачають можливість конкурувати на західних ринках.
"Щоб повноцінно диверсифікувати свій бізнес і працювати, треба вирішувати питання з отриманням індивідуальних валютних ліцензій від Нацбанку і продовження зовнішніх операцій по валютних контрактах. Це для бізнесу питання, яке стоїть гостро, щоб в умовах війни бути більш конкурентоспроможними. Валютні обмеження насправді впливають як на швидкість розрахунків, так і на конкурентоспроможність у роботі з контрагентами. А це впливає в цілому на можливість нашого експорту краще й вигідніше конкурувати не тільки на європейському, а й на інших ринках", – наголосив Забловський.
Контекст:
24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн за $1.
21 липня регулятор знизив офіційний курс національної валюти із 29,25 грн за $1 до майже 36,57 грн за $1. У НБУ наголосили, що "такий крок дасть змогу збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу й населення та підтримати стійкість економіки в умовах війни".
Із 29 серпня 2023 року українські банки дістали дозвіл продавати населенню безготівкову валюту на суму до 50 тис. грн на місяць без підтвердження підстав для цього.
Із 16 вересня Національний банк дозволив державним підприємствам і господарським товариствам, 100% акцій яких належать державі, переказувати кошти за кордон для розрахунків за кредитом або позикою, які було реструктуризовано на умовах, погоджених Кабінетом Міністрів України. Окрім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов'язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов'язань.
У Національному банку України вирішили з 3 жовтня 2023 року перейти в режим керованої гнучкості обмінного курсу. Це має посилити стійкість валютного ринку й економіки, заявили у пресслужбі НБУ. Після відмови від фіксованого курсу позиції гривні практично не зазнали змін, повідомили в регуляторі. У МВФ 4 жовтня заявили, що підтримують рішення НБУ відмовитися від фіксованого курсу гривні.
Національний банк із 1 грудня пом'якшив валютні обмеження для бізнесу і громадян, зокрема скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги ймовірного продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.
У грудні в Національному банку України також заявили, що можуть дозволити репатріацію "нових" дивідендів у межах пом'якшення валютних обмежень.