ЄС не змінюватиме цінової стелі на російську нафту – Bloomberg
Європейська комісія повідомила державам – членам ЄС, що обмеження ціни на російську нафту $60 за барель виявилося ефективним у плані обмеження доступу Кремля до нафтодоларів, не порушуючи водночас ринку, і поки що залишиться незмінним. Про це 31 березня написало агентство Bloomberg, посилаючись на джерела.
Цього тижня Єврокомісія повідомила дипломатам із 27 країн – членів ЄС, що серед більшості країн "Великої сімки" немає бажання знижувати поріг на цей момент, за словами людей, ознайомлених із питанням.
У доповіді Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), яка лягла в основу перегляду обмеження, ідеться про те, що механізм досяг своїх цілей – скоротив доходи Москви й утримав світові ціни на нафту від стрибка. Доходи Росії від продажу нафти різко падають, оскільки обмеження на ціни працюють, стверджує МЕА.
В останньому щомісячному звіті агентства йдеться про те, що обмеження на ціну, за якою продають російську нафту і нафтопродукти, знижується.
Середньозважена експортна ціна російської нафти становила $52,48 за барель без урахування витрат на доправлення і страхування. За даними МЕА, нафту Urals – основну експортну суміш Росії – продавали за $45,27 у Чорному морі, тоді як такими сортами, як ССТО, "Сахалін" і "Сокіл", які експортують з Азії, торгували вище за поріг.
Контекст:
На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки", а також Австралія та ЄС ввели обмеження цін на російську нафту, установивши максимальний рівень у розмірі $60 за барель. Із 5 лютого 2023 року ці країни ввели цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 для дизельного палива і $45 – для різних мастил.
Через обмеження ціни на сиру нафту Росія втрачає $172 млн щодня, писало Bloomberg із посиланням на звіт Гельсінського центру досліджень енергетики й чистого повітря (CREA). Після того як обмеження поширилися і на нафтопродукти, РФ втрачатиме ще більше – $280 млн на день.
Росія є другим за величиною експортером нафти у світі після Саудівської Аравії. Але, за прогнозом Міжнародного енергетичного агентства (IEA), частка Росії на світовому енергетичному ринку до 2030 року скоротиться з 20% до 13%. Отже, Кремль втратить приблизно $1 трлн експортних доходів, зазначала "Русская служба ВВС".