Міста не зможуть стримувати тарифи на тепло через вилучення Мінфіном із місцевих бюджетів 4% ПДФО – Оксана Продан

Оксана Продан: Маніпуляції Мінфіну із 4% ПДФО є приводом для президента, прем'єр-міністра й народних депутатів України поставити запитання: обіцянка збільшити фінансування ЗСУ за рахунок вилучення "військового" ПДФО у громад – теж нахабна брехня?
Фото: slovoidilo.ua

Мінфін України своїм листом від 16 серпня повідомив, що із 2024 року в місцеві бюджети будуть зараховувати 60% податку на доходи фізичних осіб замість 64%, як це було раніше. Про це йдеться в колонці народної депутатки VII і VIII скликань, радниці голови Асоціаціі міст України Оксани Продан під заголовком "Ідеї по ПДФО: брехня чи статистика Мінфіну?" на сайті LB.ua.

Причиною вилучення доходів у громад Мінфін назвав керівництву держави й народним депутатам від монобільшості те, що нібито муніципалітети неефективно використали додаткові 4% ПДФО. 28 серпня міністерство звернулося в регіони по інформацію щодо використання тих 4%, які вже вирішило забрати, пише Продан.

Вона нагадала, що 30 вересня 2021 року центральна влада під патронатом президента України уклала з органами місцевого самоврядування меморандум, за яким муніципалітети зобов’язалися стримати тарифи на тепло, а центральна влада пообіцяла надати додаткові фінансові ресурси, зокрема 4% ПДФО.

"Після заяви Мінфіну про бажання вилучити 4% ПДФО з бюджетів громад у 2024 році Асоціація міст України вже 24 серпня 2023 року надала відповідні розрахунки парламенту, уряду, Офісу президента України, що 4% ПДФО недостатньо покриває потребу громад для стримування тарифів на тепло. І тут Мінфін зрозумів, що розрахунків своєї позиції не має, і листом від 28 серпня 2023 року звернувся до регіонів із проханням терміново надати інформацію про використання додаткових 4% ПДФО. Тобто оголошуючи параметри місцевих бюджетів на 2024 рік без 4% ПДФО, Мінфін узагалі не володів інформацією і статистику для вищого керівництва держави й народних депутатів брав "зі стелі", – пояснила політикиня.

Продан заявила, що громади говорять про тиск із центру на місцевих керівників фінансових департаментів, щоб ті "намалювали" дані про те, що грошей Мінфін дав більше, ніж витратили на тепло у 2022 році.

"Але питання не тільки про це. Маніпуляції Мінфіну із 4% ПДФО є приводом для президента, прем'єр-міністра й народних депутатів України поставити запитання: обіцянка збільшити фінансування ЗСУ за рахунок вилучення "військового" ПДФО у громад – теж нахабна брехня?" – наголосила експертка.

Контекст:

30 вересня 2021 року на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад підписали меморандум, згідно з яким тарифи на тепло й гарячу воду в Україні взимку 2021–2022 років не зростатимуть і становитимуть 7,4 грн за 1 м&³3; для населення і 13,6 грн за 1 м&³3; для бюджетних установ.  Меморандум було підписано між Кабміном, НАК "Нафтогаз України" та Асоціацією міст України й Палатою місцевих влад конгресу.

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль тоді пояснив, що держава спрямує до місцевих бюджетів 4% податку на доходи фізосіб (не менше ніж 11 млрд грн), а також у місцевих бюджетах залишать 13,44% від акцизу на паливо.

Як повідомив сайт уряду, серед головних пунктів меморандуму – домовленість про безперебійні постачання газу й фінансову підтримку громад із боку держави для безперервної роботи теплокомуненерго і незмінності тарифів.