Міжнародний валютний фонд виділив Україні транш на суму $880 млн
21 березня Міжнародний валютний фонд (МВФ) ухвалив рішення виділити Україні суму, еквівалентну приблизно $880 млн. Про це Фонд проінформував у Facebook.
"Виконавча рада МВФ завершила третій перегляд економічної програми з Україною, що дало змогу виділити $880 млн у межах угоди на суму $15,6 млрд з підтримки економічної стабільності. На тлі війни влада зберегла економічну стабільність завдяки вмілій політиці і потужній зовнішній підтримці, хоча ризики залишаються надзвичайно високими", – ідеться у повідомленні.
У МВФ зазначили, що влада України, працюючи у складних умовах, виконала станом на кінець грудня 2023 року "всі кількісні критерії ефективності, крім одного".
"Українська економіка й далі демонструвала чудову стійкість у 2023 році, хоча перешкоди, пов'язані з війною, виникають знову, і перспективи залишаються схильними до надзвичайно високої невизначеності. Стійкий імпульс реформ необхідний для захисту макроекономічної стабільності, відновлення фінансової та боргової стійкості, посилення інституційних реформ і закладення основи для зусиль щодо відновлення та шляху до вступу в Євросоюз", – ідеться в релізі Фонду.
У МВФ зробили висновок, що "2023 року економіка виявилася більш стійкою, ніж очікували, зі стійкими показниками зростання, різкою дефляцією, що триває, і збереженням адекватних резервів, проте 2024 року знову виникнуть перешкоди".
Контекст:
Виконавча рада МВФ затвердила нову програму фінансування України на $15,6 млрд 31 березня 2023 року. Вона є частиною великого пакету підтримки України міжнародними партнерами загальною вартістю $115 млрд. Перший транш за цією програмою ($2,7 млрд) МВФ переказав Україні 3 квітня.
Чотирирічна програма має два етапи. Перший, розрахований на 2023–2024 роки, спрямований на виконання бюджетних показників і посилення мобілізації доходів. Для цього буде потрібна підтримка валютних резервів і сприяння довгостроковій фінансовій стійкості. Також влада України зобов'язується продовжувати реформи й боротьбу з корупцією. Другий етап буде спрямований на закріплення макроекономічної стабільності, підтримку повоєнної реконструкції та прискорення вступу України до Європейського союзу.
29 червня МВФ схвалив негайне виділення Україні другого траншу у розмірі $890 млн за програмою розширеного фінансування EFF. Третій транш у розмірі $900 млн Україна отримала у грудні.
17 лютого 2024 року Міністерство фінансів України повідомило, що місія Міжнародного валютного фонду й уряд України розпочали переговори щодо третього перегляду програми механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility).