Обмеження карткових платежів найбільшими банками України торкнеться не більше ніж 1% клієнтів – голова НБУ
Згода найбільших банків України запровадити місячний ліміт на перекази з банківських карток не посилює фінансового моніторингу для клієнтів. Про це голова Національного банку України Андрій Пишний написав 11 грудня у Facebook.
Про те, що "ПриватБанк", "Ощадбанк", Universal Bank (Mono) і "Райффайзен Банк", а також Національна асоціація банків України й Асоціація українських банків підписали меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг", НБУ повідомив 10 грудня.
Документ передбачає ліміт операцій для клієнтів із високим рівнем ризику, які не мають підтверджених доходів, у розмірі 50 тис. грн із 1 лютого 2025 року. Обмеження стосуватимуться вихідних переказів як у межах України, так і за кордон і охоплюють усі рахунки клієнта банку у гривні чи інших валютах. Водночас додасться контроль переказів за реквізитами IBAN.
Пишний вважає, що реакція на документ як на репресивний не відповідає дійсності.
"Ужорсточення, зниження лімітів, "закручування гайок" – усе, що завгодно, тільки не реальна суть", – оцінив він заголовки ЗМІ.
За словами голови Нацбанку, підписаний банками документ не призведе до нових перевірок клієнтів, оскільки банки й раніше застосовували "ризик-орієнтований підхід".
"Якщо ви працюєте "вбілу", отримуєте "білу" зарплату або ж можете в інший спосіб документально підтвердити свої доходи чи статки, для вас узагалі нічого не зміниться... Ліміти, які зазначені в меморандумі, стосуються виключно клієнтів, які не надали документального підтвердження своїх доходів, особливо визначених як "високоризикові". По суті, не мають жодних документів. Останніх, за оцінками банків, не більше 1% від усієї клієнтської бази", – ідеться в пості.
Пишний зазначив, що від рішення не постраждають волонтери, які збирають благодійні кошти на картки. Банки вже знають їх і не обмежують руху коштів на таких рахунках.
Головним завданням запроваджених обмежень у НБУ вважають боротьбу з тіньовою економікою.
"Ініціатива банків – ніщо інше, як упорядкування всіх процесів та підходів, які вже існують, щоб разом не дати використовувати платіжну інфраструктуру для фінансування незаконної діяльності. Сьогодні це й ухилення від сплати податків, що вимірюється мільярдами гривень, які рухаються повз державний бюджет", – підсумував керівник НБУ.
Контекст:
З 1 жовтня українці можуть здійснювати банківські платежі P2P (person-to-person) у розмірі не більше ніж 150 тис. грн на місяць. Обмеження регулятор назвав тимчасовими, на пів року.
Тоді Forbes Ukraine зазначало, що НБУ вирішив запровадити менш жорсткі обмеження, ніж анонсував. Зокрема, планували, що ліміт становитиме 100 тис. грн, а не 150 тис. грн.