Паузи у бронюванні загрожують підприємствам втратою критичних співробітників – бізнес
Забронювати працівника протягом найближчих трьох тижнів неможливо через те, що в Україні триває аудит критично важливих підприємств. Після 15 листопада компанії можуть втратити право бронювати працівників, а процедура бронювання – зазнати змін. Поки триває ця пауза, підприємства ризикують зіткнутися зі збоями у виробництві та втратою критично важливих працівників, пише "NV Бізнес".
Видання нагадало, що дістати статус "критично важливого для функціонування економіки" підприємства можна після погодження обласною військовою адміністрацією або профільного для бізнесу міністерства. Правила прописано в постанові Кабінету Міністрів №76, яку затвердили в січні 2023 року. Співрозмовник "NV Бізнес", ознайомлений із ситуацією із бронюванням, повідомив, що в уряді почали фіксувати порушення. Наприклад, статус критично важливих здобули придорожні кафе й ресторани, там бронюють по 20 кухарів, але найбільше порушень стосуються рівня заробітної плати.
"Коли підприємство подає документи, то вказує велику зарплату. А тільки-но отримує потрібний статус, там починають платити мінімалку", – розповів він про причини аудиту.
Співрозмовник додав, що в перші дні вже виявлено приблизно 40 тис. військовозобов'язаних, яких забронювали з порушеннями. У цей час бізнес зіткнувся із проблемою: до 15 листопада продовжити наявну бронь неможливо.
"Підприємства побоюються, що ТЦК просто встане біля входу і мобілізує більшу частину працівників, оскільки в них завершилася дія статусу "критично важливого". Уся робота зупиниться", – розповів "NV Бізнес" представник галузевої асоціації, який попросив не називати його імені.
У липні з такою проблемою зіткнувся Криворізький гірничо-металургійний комбінат "ArcelorMittal Кривий Ріг", там заявили про масові перевірки ТЦК біля підприємства, що спричинило збої у виробництві.
Громадська спілка "Всеукраїнський аграрний форум" (ГС ВАФ) та Асоціація лізингодавців України закликали прем'єр-міністра Дениса Шмигаля розблокувати бронювання працівників цих секторів економіки. "Багато бронювань, термін дії яких закінчився в жовтні, не мають технічної можливості перебронювання. Це ставить під загрозу безперервність роботи аграрних підприємств в умовах воєнного стану", – зазначили у ВАФ.
Федерація роботодавців попросила першу віцепрем'єрку Юлію Свириденко автоматично продовжити на два місяці чинні бронювання та відтермінування від призову на військову службу, щоб не допустити колапсу в нинішній системі бронювання.
"У неформальних розмовах представники бізнесу кажуть, що очікують на відновлення процедури бронювання після 15 листопада. Якщо процес затягнеться, підприємства можуть втратити ключових працівників, і це загрожує стабільній роботі", – резюмує видання.
Контекст:
9 жовтня Кабмін доручив територіальним центрам комплектування спільно з держадміністраціями провести аудит ухвалених рішень щодо визначення підприємств критично важливими. До 20 листопада уповноважені органи мають узагальнити результати аудиту й поінформувати про них Кабмін. Протокольне рішення уряду передбачає можливість анулювання відтермінувань від призову в разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання.
Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк пояснив, що рішення про аудит ухвалили через різке зростання кількості заброньованих працівників. За його даними, в Україні від мобілізації зараз заброньовано 1 млн чоловіків. "Протягом двох років було 540 тис. людей, а тут за кілька місяців – зростання вдвічі", – розповів він.