Перевірка 40 військових частин України виявила зловживань на 123 млн грн під час виплат за бойові дії – Міноборони
30 жовтня Міністерство оборони України оголосило, що під час аудиту військових частин виявлено зловживання й махінації на 123 млн грн.
"Служба внутрішнього аудиту Міноборони вибірково перевірила приблизно 40 військових частин і встановила, що більш ніж 123 млн грн додаткової винагороди виплатили людям, які не брали участі в бойових діях і не виконували жодних бойових завдань", – ідеться в повідомленні.
В оборонному відомстві вважають несправедливим, коли доплату за бойові дії "отримують ті, хто не під прямим вогнем або не підтримують тих, хто під прямим вогнем".
"Перевірки виявили, що командири деяких військових частин занадто вільно тлумачили такі терміни, як "бойові дії" та "бойове (спеціальне) завдання", і виплачували додаткову винагороду на свій розсуд. [...] Міністерство оборони консультується з Генеральним штабом ЗСУ, щоб відновити справедливість: виплати додаткової винагороди мають отримувати лише ті, хто виконує бойові завдання й бере участь у бойових діях", – наголосили в Міноборони.
Відомство навело кілька прикладів переплат. Зокрема, "військовослужбовцям понтонно-мостової роти, які виконували завдання в Київській області вже за кілька місяців після відступу росіян, чомусь виплатили щомісячну доплату у 100 тис. грн", водночас загальна сума виплат за останні чотири місяці 2022 року сягнула 6,5 млн грн – ураховуючи, що Київська область не входить до переліку регіонів, де відбуваються бойові дії.
Ще в одній частині, яка постійно дислокована в Києві, додаткові виплати, за даними Міноборони, отримували за наказом командира військовослужбовці різних підрозділів, зокрема, юридичної та фінансово-економічної служби – аудит установив "зайве використання" майже 60 млн грн.
"Пропозиція Міноборони – чітко й однозначно визначити терміни "участь у бойових діях" і "бойове (спеціальне) завдання", оскільки розмитість цих понять дозволяє платити 30 тис. грн премії тим, хто не виконує жодних бойових завдань. [...] Водночас важливо враховувати право на додаткові виплати для всіх військовослужбовців, які виконують завдання в зонах без активних бойових дій (наприклад, у складі груп ППО)", – ідеться в релізі.
Контекст:
Зарплата українських військових складається з двох частин: грошового забезпечення відповідно до звання, посади й вислуги років, а також додаткової винагороди, зазначав Кабмін.
Починаючи із 24 лютого 2022 року, українські військові, які не беруть участі безпосередньо в боях, отримували додаткову винагороду в розмірі 30 тис. грн на місяць. Якщо військові брали участь у бойових діях, то розмір винагороди – до 100 тис. грн.
Із 1 лютого 2023 року для військовослужбовців, які перебувають поза зоною бойових дій, скасували додаткову місячну виплату в розмірі 30 тис. грн, повідомило Міноборони. Рішення ухвалили для "дотримання принципів справедливості стимулювання воїнів сил безпеки й оборони України", уточнили у відомстві. Премія в розмірі 100 тис. грн за участь у контактних боях, за даними станом на лютий, як зазначав головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов, залишалася.
9 серпня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка регулює доплати українським військовослужбовцям, рятувальникам і правоохоронцям на період війни. Під час дії воєнного стану розмір доплат становитиме 30 тис. грн щомісяця, для осіб, які здійснюють оперативне управління військовими частинами й підрозділами, доплати можуть становити 50 тис. грн, говорив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
6 вересня новий міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що МОУ проситиме парламент внести чергові зміни до державного бюджету на 2023 рік. Він розповів, що на виплати військовим бракує 251 млрд грн.