Попри воєнні ризики, європейським операторам вигідно зберігати запаси газу в Україні

Українська газова інфраструктура добре себе зарекомендувала навіть в умовах воєнного часу, вважають трейдери
Фото: naftogaz.com

Європейські газові трейдери використовують сховища в Україні під час агресії Росії, яка триває. Про це 8 серпня пише Reuters.

За даними агентства, вони бачать комерційну логіку в тому, щоб скористатися низькими цінами на паливо порівняно з майбутніми постачаннями: газ із подаванням у вересні сьогодні коштує €30 за МВт-год, а ціни на перший квартал 2024 року становлять уже €49 на ф'ючерсному ринку в Нідерландах. Трейдерів також приваблює наявність вільних потужностей.

У чеській EP Commodities заявили Reuters, що, попри війну, транспортують природний газ в Україну та використовують її сховища. За словами голови правління компанії Мирослава Хаско, українська газова інфраструктура добре себе зарекомендувала навіть у "надзвичайно складних умовах воєнного часу".

Словацька державна компанія SPP заявила, що розглядає можливість зберігання газу в Україні, тому що внутрішні ресурси країни заповнено на 90%. Співпрацю в цій сфері з Києвом там назвали "цікавою бізнес-можливістю".

Зростання закачування західного газу в українські сховища підтвердили в державному підприємстві "Укртрансгаз", що входить до групи "Нафтогаз". За його даними, іноземні компанії можуть використовувати щонайменше третину з понад 30 млрд м&³3; сховищ країни. Переважно вони розташовані на заході України, далеко від лінії фронту.

Reuters зазначає, що країни Євросоюзу накопичують максимальні обсяги газу напередодні пікового попиту взимку, за даними станом на 7 серпня, сховища заповнено на 87%, до 1 листопада планують досягти рівня 90%, ідеться в повідомленні.

Контекст:

Після широкомасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, країни Заходу запровадили кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти та газу й шукати їм альтернативу.

5 серпня Єврокомісія затвердила план економії газу на 15%, щоб заощадити паливо "на цю зиму і підготуватися до ймовірних перебоїв із постачанням газу з Росії, яка постійно використовує енергоносії як зброю". Це сталося на тлі скорочення постачання російського газу "Північним потоком".

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила в жовтні, що від початку вторгнення РФ в Україну ЄС замістив російський газ на дві третини.

Протягом зими – весни 2023 року спотові ціни на газ у Європі станом на 21 березня знизилися до рекордних позначок. У березні, за даними Міжконтинентальної біржі (ICE), його вартість становила приблизно $434 за 1 тис. м&³3;, це був мінімальний рівень із липня 2021 року.