Профспілка "Укренергомашин" звернулася до Зеленського із проханням допомогти зберегти "Мегабанк"
Щоб вирішити ситуацію навколо харківського "Мегабанку", потрібно застосувати план часткової націоналізації, про це заявила профспілка державного АТ "Українські енергетичні машини" у відкритому листі за підписом голови профспілки Миколи Турчина до президента України Володимира Зеленського. Документ опубліковано на сайті підприємства.
У профспілці просять не допустити ліквідації банку, оскільки таке рішення призведе до зупинення роботи стратегічно важливого підприємства та поставить під загрозу виконання контрактів щодо гарантування енергетичної безпеки країни.
"Для уникнення катастрофічної ситуації існує правовий механізм вирішення питання. Власником AT "Мегабанк" може стати Міністерство фінансів України, що дозволить зберегти банківську установу, а отже – і кошти AT "Українські енергетичні машини" та ті проєкти, які реалізовувалися спільно з банком. У подальшому Мінфін здійснює продаж банку зацікавленому інвестору. Зміна власника банку відбувається у три етапи, – ідеться у листі. – Перший етап – власником стає Міністерство фінансів України в результаті укладення договору із Фондом гарантування вкладів за вартістю 1 грн. Другий етап – проводиться процедура bail-in – конвертація зобов'язань великих кредиторів в акції банку. Власниками банку стануть Мінфін України, АТ "Укренергомашини" та інші кредитори".
У коментарі агентству "РБК-Україна" генеральний директор АТ "Укренергомашини" Віктор Суботін заявив, що інвестором може стати "Укрпошта", оскільки ця компанія заявляла про намір створити "поштовий банк".
"Укренергомашини" зазначають, що на рахунках підприємства в "Мегабанку" – 1,5 млрд грн, із них 0,8 млрд грн депозитів були заставою під банківські гарантії в межах реалізації проєкту з "Укргідроенерго". Цей проєкт фінансується із залученням кредитних коштів ЄБРР та Європейського інвестиційного банку. Кредитором банку є Міністерство фінансів, розмір заборгованості за проєктом "Основний кредит для малих та середніх підприємств і компаній із середнім рівнем капіталізації" становить 500 млн грн.
У зверненні наголошують, що якщо банк буде виведено з ринку, то зірветься як співпраця з "Українськими енергетичними машинами", так і проєкти із вкладеннями ЄБРР та ЄІБ, зокрема реконструкція гідроелектростанцій "Укргідроенерго".
"На даний час жодним із державних органів не прийнято рішення про здійснення процедури виведення АТ "Мегабанк" із ринку за участю держави. Видається, що лише ваше особисте втручання та вольове рішення може виправити описану ситуацію та врятувати наше підприємство", – зазначено у листі до Зеленського.
Контекст:
"Мегабанк" став першим і на сьогодні єдиним банком, який визнано неплатоспроможним під час війни, він зараз під управлінням Фонду гарантування вкладів фізосіб. У серпні 2021 року Нацбанк провів у банку позапланову перевірку, на підставі якої оголосив фінустанові низку претензій. Представники банку повідомили, що восени 2021 року оскаржили у суді результати позапланової перевірки. Напередодні повномасштабного російського вторгнення суд, за їхніми словами, визнав перевірку незаконною. Повний текст рішення сторони отримали на руки на початку липня. Але за новим законодавством, ухваленим після націоналізації "ПриватБанку", держава має право продовжувати процедуру ліквідації, незважаючи на рішення судів, писало видання Delo.ua.