Рада підвищила штрафи за перевантаження на дорогах і ввела – за відмову від зважування автомобіля. У "Голосі" називають закон "драконівським"

Згідно з новим законом, штрафи за відмову від зважування або неправильно заповнену накладну становитимуть 51 тис. грн
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №3743, яким збільшила штрафи за перевантаження на дорогах України. За проголосувало 257 нардепів, передає кореспондент "ГОРДОН". Окрім того, тепер будуть штрафувати за відмову від зважування автомобіля.

Закон передбачає штраф у розмірі 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тис. грн) за відмову від габаритно-вагового контролю, а також за невиконання водіями, які перевозять пасажирів та/або вантажі, вимоги про зупинку.

Порушення під час занесення відомостей у товарно-транспортну накладну або інші визначені законодавством документи на вантаж каратимуть таким самим адмінстягненням.

Також закон підвищує відповідальність автомобільних перевізників за порушення правил проїзду великогабаритних та великовагових автомобілів. Вони призведуть до штрафів у розмірі від 1700 грн до 51 тис. грн, залежно від ступеня перевищення габаритно-вагових норм.

Підставою для звільнення від такої відповідальності є наявність дозволу на проїзд дорогами транспорту, вагові або габаритні параметри якого перевищують нормативні.

Під час обговорення нардепка від "Голосу" Олександра Устінова підкреслила, що таблиця правок до законопроєкту змінилася буквально за одну ніч перед засіданням Ради. Вона протестувала проти ухвалення законопроєкту, стверджуючи, що він "губить бізнес" величезними штрафами, але більшість запропонованих нею правок нардепи не ухвалили.

"Пам'ятаєте, рік тому нас просили проголосувати закон про "злодіїв у законі", і говорили, що жодного не буде в Україні через рік. А через рік 550 санкцій ввели – таке враження, що їх усіх сюди звезли і тут санкціями обкладали. Так ось, із цим законопроєктом буде те саме. У вас через рік буде набагато більше корупції і набагато гірші будуть дороги, тому що будуть їздити як хочуть, і просто відкуповуватися", – заявила Устінова.

Вона також нагадала, що на початку червня Верховна Рада вже ухвалила закон, який посилює відповідальність за перевантажений транспорт, і зазначила, що тепер можлива ситуація, коли перевізників штрафуватимуть за одне й те саме.

Голова підкомітету з питань законодавства про адміністративні правопорушення комітету ВР із питань правоохоронної діяльності В'ячеслав Медяник ("Слуга народу") у відповідь заявив, що Устінова "може отримати кубок брехні і маніпуляції" за виступи в парламенті, тому що особисто голосувала на комітеті за цей законопроєкт.

У відповідь Устінова нагадала, що на комітеті йшлося про іншу кількість правок, а до моменту голосування законопроєкт було змінено. "Раджу вам добре напрацьовувати правки, а не вписувати їх в останню хвилину в таблицю", – звернулася вона до Медяника.

"Ці правки у корінь змінюють саму суть закону, і тепер буде створений спеціальний центр, куди "прилітатимуть" фото фіксації, а ті вже вирішуватимуть, кому виписувати штраф у 51 тис., а з ким "порішають", – вважає Устінова.

Нардепка від "Голосу" Юлія Клименко назвала законопроєкт "драконівським" і пообіцяла передати запит щодо ситуації з таблицею правок до регламентного комітету парламенту.

Контекст:

2015 року Кабмін України заборонив перевезення автомобільними дорогами України подільних вантажів вагою понад 40 тонн (для контейнеровозів понад 46 тонн). Фактична маса вантажівок водночас не має перевищувати 24 тонни.

2017 року за гроші Європейської комісії Україна закупила 78 пересувних габаритно-вагових комплексів. "Це повністю мобільні лабораторії з усіх видів контролю легкового, вантажного та річкового транспорту", – пояснював ексміністр інфраструктури Володимир Омелян.

У червні 2018 року Омелян повідомив, що в Україні є понад 100 комплексів для автоматичного зважування великовантажного транспорту, проте їх вистачає тільки на регіональні дороги.

3 червня 2020 року тодішній міністр інфраструктури України Владислав Криклій повідомив, що для габаритно-вагового контролю на дорогах України встановлять ще 25 нових комплексів зважування.

7 вересня Кабінет Міністрів України ввів цілодобовий ваговий контроль вантажного транспорту для того, щоб не допустити руйнування автомобільних доріг.