Розблокування морських портів є критично важливим питанням, Україна потребує міжнародної підтримки – Каленков

Олександр Каленков: Вочевидь можна домовитися з нашими міжнародними партнерами про певну формулу, яка дасть змогу розширити "зернову ініціативу" та інші експортні товари
Фото: Укрметалургпром / Facebook
Розблокування морських портів є критично важливим для української економіки, оскільки допоможе отримати десятки мільярдів доларів, зменшити дефіцит бюджету й утримувати стабільний курс гривні, заявив в інтерв'ю "Мінпрому" президент "Укрметалургпром" Олександр Каленков.

Він зазначив, що світова спільнота має тиснути на Росію стосовно цього питання, а якщо вона й далі блокуватиме порти, відповідь має бути дзеркальною – тобто всі російські кораблі має інспектувати міжнародна комісія з українцями у складі.

"Перша найбільш витратна стаття [для промисловості] – це ускладнена логістика. І тут єдиним рішенням є розблокування морських портів. Так, це складне питання, і воно більше в компетенції наших міжнародних партнерів. Але ми добре пам'ятаємо ситуацію в листопаді минулого року, коли РФ заявила про вихід із "зернової угоди", але коридор продовжив працювати завдяки принциповій позиції Туреччини. Вочевидь можна домовитися з нашими міжнародними партнерами про певну формулу, яка дозволить розширити "зернову ініціативу" й на інші експортні товари", – упевнений Каленков.

Він наголосив, що вигода від такого рішення величезна й очевидна, до того ж як для української економіки, так і для міжнародних партнерів України.

"За попередніми розрахунками, повне відновлення морського торговельного судноплавства забезпечить надходження в Україну як мінімум 20 млрд доларів на рік. А наші міжнародні партнери зацікавлені в тому, щоб Україна самостійно заробляла більше валюти. Щоб гривня була стабільною, а дефіцит українського бюджету скорочувався", – наголосив Каленков.

Він нагадав, що Україна апелює до Міжнародної морської організації (International Maritime Organization) в ООН із закликом змусити Росію дотримуватися міжнародної конвенції про морське судноплавство і, зрештою, розблокувати морські порти України.

"У разі ж якщо агресор продовжить зухвало ігнорувати міжнародні норми, було б логічним застосувати до російських торгових суден дії, симетричні тим, які російські інспектори вчиняють сьогодні щодо українських продовольчих караванів – зупиняти і ретельно перевіряти кожну баржу з країни-агресора, адже є велика ймовірність, що в зовні та документарно цивільних вантажах можуть бути заховані зброя чи боєприпаси для вбивства мирних українців", – заявив Каленков.

Контекст:

США переконані в необхідності продовження угоди щодо безпечного експорту українського продовольства через Чорне море й розширення її можливостей. Про це речник Держдепартаменту Нед Прайс заявив на брифінгу 1 березня.

Цього самого дня глава МЗС РФ Сергій Лавров на зустрічі з главою МЗС Туреччини Мевлютом Чавушоглу заявив, що продовження дії "зернової угоди" можливе "з урахуванням інтересів російських виробників сільгосппродукції й добрив щодо безперешкодного доступу на світові ринки".

Ініційовану ООН угоду, яка дала змогу розблокувати вивезення продовольства з українських портів, востаннє продовжували в листопаді 2022 року на 120 днів.

Переговори про продовження безпечного експорту з України через Чорне море планували на кінець лютого. Про це заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков повідомляв 17 лютого.

Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України і Міністерство закордонних справ України 15 лютого 2023 року заявили, що представники РФ у складі інспекційних груп у спільному координаційному центрі в Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор або з українських портів. Через це в Босфорі утворилася черга з більш ніж 140 суден, переважна більшість яких чекають там понад місяць.

Заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка назвав рекордний обвал експорту металопродукції трагедією для української металургії Також він заявив, що Мінекономіки 2023 року працюватиме над розширенням українського експорту – зокрема, уряд намагатиметься розблокувати морські шляхи і продовжити дію безмитних режимів торгівлі з ЄС, США та Великобританією.