Санкції проти металургійного сектору РФ недієві, їх треба посилювати – дослідження

У вже наявних обмеженнях є лазівка, яка дає дворічне відтермінування багатьом російським виробникам для постачання напівфабрикатів до ЄС, пише "GMK Центр"

Фото: depositphotos.com

Ініціатори санкцій та аналітики були впевнені, що обмеження, введені ЄС і світом проти Росії та російських компаній 2022 року, приведуть до швидких результатів, які "вкажуть на невигідність війни РФ проти України". Однак збитки для російської металургії виявилися значно нижчими від очікуваних, тому треба замислитися над їх посиленням і закриттям "шпарин", які дають можливість агресору обійти обмеження. Про це йдеться в дослідженні, проведеному "GMK Центр".

"За даними асоціації Worldsteel, виробництво сталі у РФ 2022 року скоротилося на 7,2% – до 71,5 млн т. Але падіння обсягів виробництва й експорту не виправдало очікувань країн, які ввели санкції: у першій половині минулого року учасники ринку прогнозували скорочення виробництва приблизно на 15%. Worldsteel у квітні минулого року очікувала падіння споживання сталі в Росії на 20%, але в жовтні покращила прогноз до зниження на 6%. Насправді за підсумками минулого року попит на сталь у РФ знизився на 5% – до 41,7 млн т", – зазначає видання.

Європа вже практично дійшла до фізичної межі можливості введення нових санкцій, тож подальші обмеження можуть лише уточнювати або посилювати відповідальність за обхід раніше введених заборон, зазначає "GMK Центр". Наприклад, уже наявні обмеження містять лазівку, яка дає дворічне відтермінування багатьом російським виробникам для постачання напівфабрикатів до ЄС, і його треба скасувати.

"Асоціація європейських виробників сталі Eurofer підтримує посилення санкцій проти експорту в ЄС російської металургійної продукції і залізорудної сировини. У поточних умовах важливо створювати умови, щоб продукція українського ГМК могла поступово замінювати на європейському ринку аналогічну російську продукцію. За рахунок заміщення російських постачальників Україна може наростити експорт продукції ГМК на $74 млн. Максимально можливий потенціал нарощення експорту залізної руди й чавуну, за нашими розрахунками, становить $230 млн щомісяця. Це за умови, що металургійні підприємства зможуть відновити виробництво до довоєнних рівнів", – резюмують автори.

Контекст:

Ухвалений восени 2022 року восьмий пакет санкцій мав розширити встановлені раніше обмеження, але введені санкції не вплинули на експорт російської металопродукції, оскільки обмеження не торкнулися чавуну й феросплавів. Окрім того, нові обмеження на імпорт сталі набувають чинності із 30 вересня 2023 року, а окремих сталевих напівфабрикатів – з 1 квітня й навіть із 1 жовтня 2024 року.  

Євросоюз загалом ухвалив уже 10 санкційних пакетів.

Міністерка економіки України Юлія Свириденко в листопаді 2022 року заявила, що вся без винятку російська металургійна продукція має опинитися під санкціями, а українським металургам треба надати доступ до американського та європейського ринку. Про це писала пресслужба міністерства.