Спецобов'язок з експорту електроенергії має бути скасований – Герус
Спеціальний обов'язок з експорту електроенергії – неправильний і неринковий механізм, який треба скасувати. Про це заявив голова парламентського комітету з енергетики і житлово-комунальних послуг Андрій Герус під час заходу "Підсумки опалювального сезону 2023/2024. Економіка під обстрілом", пише EхPro.
Із 2022 року в Україні діє "експортне ПСО" – покладення спеціальних обов'язків, за яким компанії-експортери сплачують 80% від свого прибутку "Гарантованому покупцю" як "послугу із забезпечення безпеки постачання електричної енергії".
"Експортне ПСО має стримуючий ефект для експорту електроенергії… У нас можуть бути профіцити на ринку, які не виходять на експорт, і це буде призводити до неринкового зниження цін, особливо в денні години, коли багато сонця. Або в нічні години, коли низьке споживання", – сказав нардеп.
Він зауважив, що зараз тривають дискусії, зокрема з Міністерством енергетики, щодо скасування "експортного ПСО".
"Це неправильно і неринково. Наскільки знаю, там [у Міненерго] такі процеси йдуть, і найближчим часом воно буде відмінено", – додав Герус.
Контекст:
Державне підприємство "Енергетична компанія України" також закликало до скасування спецобов'язку з експорту електроенергії. Про це заявив голова держпідприємства Віталій Бутенко 1 лютого на засіданні комітету Верховної Ради з питань енергетики і житлово-комунальних послуг.