Щоб допомогти бізнесу й економіці відновитися, влада має забезпечити стримування зростання тарифів держмонополій – експерт

Олександр Каленков: Якщо підприємство щось возить і споживає електроенергію – значить, воно працює, значить, йому потрібно допомогти з боку держави
Фото: ukrmetprom.org

Стримуючи зростання тарифів і допомагаючи держмонополіям реструктуризувати борги, держава забезпечує розвиток економіки, тоді як підвищення тарифів це зростання вбиває, заявив у коментарі "РБК-Україна" президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.

"За два роки повномасштабної війни в Україні ми зіткнулися з тим, що чиновники в держмонополіях, прикриваючись війною, перестали обговорювати з громадськістю рішення в тарифній політиці. Але самій державі буде вигідно, якщо рішення, які ухвалюються про фінансові плани державних монополій, виносяться на громадське, тому що саме громадськість і бізнес як основні клієнти можуть підказати, чи витрачаються гроші ефективно, на що вони витрачаються і які є інші ресурси, щоб їх використовувати", – зазначив він.

Держава не повинна відсторонюватися й зобов'язана допомагати з реструктуризацією боргів, оскільки компаніям складно залучати фінансові ресурси в сьогоднішніх умовах, наголосив він.

"Можливості "Укрзалізниці" або "Укренерго" залучати кошти на зовнішніх ринках обмежені. І тут держава на найвищому рівні може в переговорах з нашими партнерами, міжнародними фінансовими інститутами допомогти й "Укрзалізниці", й "Укренерго" акумулювати, залучити кошти від наших партнерів на пільгових умовах, реструктуризувати борги тощо", – заявив голова "Укрметалургпрому".

Він переконаний, що тарифна політика держави має підтримувати економіку, і якщо "Укрзалізниця" або "Укренерго" одержать допомогу в залученні грошей для зниження або підтримки цін, то це безпосередньо підтримає бізнеси, які ще працюють.

"Якщо підприємство щось возить і споживає електроенергію – значить, воно працює, значить, йому потрібно допомогти з боку держави. Це буде суперефективно, принесе плоди й компенсує державі всі витрати. А прозорість, обговорення фінпланів, планів інвестицій, тарифної політики дозволить державі насамперед підвищити ефективність управління цими активами", – резюмував Каленков.

Контекст:

НКРЕКП підвищила тариф НЕК "Укренерго" на послуги з передавання з 1 січня 2024 року до 528,57 грн/МВт-год. Також підвищили тариф на диспетчерське управління до 104,57 грн/МВт-год. Рішення ухвалили, незважаючи на критику українських бізнес-асоціацій і економістів, які були проти, адже це рішення, за попередніми оцінками, коштуватиме бізнесу понад 13 млрд грн, які могли б спрямувати до бюджету у вигляді податків чи виплачених зарплат.

Як заявляли раніше у Федерації роботодавців України, додатковий фінансовий тягар на бізнес під час війни призведе до негативних наслідків для національної економіки. УНІАН із посиланням на заяву організації зазначало, що в умовах російської агресії стабільність роботи промисловості дуже важлива в контексті поточного забезпечення Збройних сил України й інших військових формувань, допомоги населенню й подальших планів щодо відновлення руйнувань.

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський заявив, що підвищення тарифів не завжди означає покращення фінансового стану компанії, адже ефективність використання цих коштів мають контролювати. Тому замість підвищення тарифу "Укренерго" має вдатися до реструктуризації боргів – це популярна практика, яку використовують країни всього світу для зменшення кредитного навантаження, і компанія теж може скористатися цим інструментом, вважає експерт.