Суд Лондона розширив всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова
Високий суд Лондона розширив можливості для всесвітнього арешту активів українських бізнесменів, ексакціонерів "ПриватБанку" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Про це пресслужба банку повідомила у коментарі "Економічній правді".
Рішення стосується справи, у межах якої "ПриватБанк" прагне повернути виведені напередодні націоналізації кошти з банку та погасити невиконані зобов'язання банку щодо рефінансування.
"ПриватБанк" клопотав про арешт активів відповідачів на період розгляду справи у розмірі $3 млрд, і 2017 року Високий суд Лондона ухвалив рішення на користь банку. Так було накладено всесвітній арешт на активи Коломойського і Боголюбова, а також шести компаній, які, ймовірно, вони контролюють.
Своїм рішенням від 31 січня 2023 року суд, за клопотанням "ПриватБанку", постановив фактично розширити можливості для всесвітнього арешту активів.
"Нещодавнє рішення англійського суду надати дозвіл банку отримувати судові накази про арешт активів за кордоном та вимагати від відповідачів надавати подальшу інформацію щодо розкриття активів, що дозволить контролювати виконання судових наказів про арешт активів, є надзвичайно позитивною подією для банку", – зазначили у пресслужбі банку.
У "ПриватБанку" вважають, що ухвалене рішення допоможе забезпечити ефективне звернення до примусового виконання будь-якого судового рішення, яке буде одержано після слухання по суті, що має розпочатися у червні 2023 року.
Контекст:
"ПриватБанк" – найбільший комерційний банк в Україні – націоналізували 19 грудня 2016 року. Україна докапіталізувала банк на 155 млрд грн.
У грудні 2017 року "ПриватБанк" подав до суду на своїх колишніх власників. Позивачі стверджують, що бізнесмени вивели з банку приблизно $2 млрд, провівши низку незаконних операцій. Колишні власники, зі свого боку, заперечували його націоналізацію. 2019 року суд визнав її незаконною. НБУ це рішення оскаржив і в липні 2022 року Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду підтвердив законність націоналізації.
Міністерство юстиції США у серпні 2020 року подало проти Коломойського та Боголюбова два цивільні позови, у яких обвинуватило бізнесменів у відмиванні коштів "ПриватБанку". Мін'юст вимагає конфіскації об'єктів нерухомості, які вони придбали на території Сполучених Штатів. Оцінна вартість нерухомості, яку хочуть конфіскувати, – приблизно $70 млн.
До кінця року мін'юст США подав ще один цивільний позов до бізнесменів. У ньому стверджують, що комерційну нерухомість у Клівленді (штат Огайо) "було придбано з використанням коштів, незаконно привласнених у "ПриватБанку" в Україні за допомогою багатомільярдної доларової кредитної схеми".
Коломойський заперечував обвинувачення мін'юсту США у відмиванні грошей "ПриватБанку". "Усі інвестиції у США було зроблено із власних коштів, отриманих у 2007–2008 роках за угодою з компанією "Євраз", та з доходів інших бізнесів, які зберігалися у "ПриватБанку", – говорив бізнесмен.