Тинний про борги перед "зеленими" інвесторами: Не припинили корупції, не припинили договірної торгівлі
Зобов'язання України розрахуватися за боргами перед інвесторами у сферу "зеленої" енергетики блокують корупціонери, розповів 21 січня співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний в ефірі ток-шоу "Рибний день" із Дмитром Співаком на телеканалі "112 Україна".
"Нам щомісяця недоплачують якісь кошти. Улітку підписали з урядом меморандум, ось я особисто чотири рази разом із колегами зустрічався із прем'єр-міністром. Сутність меморандуму була такою – нам знизили тарифи, ми натомість обіцяли не судитися, якщо на ринку відновиться стабільність, будуть постійні оплати, але, на жаль, цього так і не відбулося", – сказав Тинний.
Він додав, що уряд на чолі із прем'єр-міністром Денисом Шмигалем порушив обіцянки, які в серпні минулого року дали інвесторам у поновну енергетику України під час підписання з ними меморандуму.
"Не припинили корупції, не припинили договірної торгівлі. На ринку постійно вимивають гроші, інвестори в поновну енергетику постраждали. 40% боргів до нового року не погашено", – заявив бізнесмен.
Головною проблемою він вважає позицію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.
"Їхня функція – бути незалежними і встановлювати тарифи, які дадуть змогу забезпечити стабільність на ринку. Це саме те, чого вони не роблять. Узагалі. А регулятор у тому вигляді, у якому він є, безглуздий і ганебний", – переконаний Тинний.
Нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко заявляв, що членів НКРЕКП треба притягнути до кримінальної відповідальності за кризу в "зеленій" енергетиці. Він зазначив, що комісія не включила приблизно 9 млрд грн для розрахунків із боргами у кредитні гроші НЕК "Укренерго" від державних банків під надані державою гарантії. Політик опублікував лист ЄБРР, у якому представник банку висловив стурбованість невиконанням українською владою зобов'язань щодо погашення боргів перед "зеленою" генерацією.
Меморандум між урядом та інвесторами в ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію починаючи із серпня 2020 року. Наприкінці серпня 2020 року прем'єр-міністр заявляв, що уряд планував у четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед "зеленою" генерацією боргів, писала "Енергореформа".
1 серпня 2020 року набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, запровадження повної відповідальності за "небаланси" для виробників "чистої" електроенергії із 2022 року (50% у 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дадуть змогу державі заощадити 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі 2020 року держава мала погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.
10 вересня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику зі скорочення "зелених" тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на "зелену" енергетику, зазначало агентство "РБК-Україна".
Міністерство енергетики України пропонувало доповнити проєкт державного бюджету на 2021 рік пунктом про виділення коштів у розмірі 11,55 млрд грн для фінансової підтримки ДП "Гарантований покупець", щоб підприємство мало можливість здійснювати оплату за вироблену "зелену" електроенергію.
Зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу в розмірі 22,4 млрд грн перед виробниками енергії з поновних джерел поки що не фіксують, писала Politeka.
"Укррудпром" проаналізував судовий реєстр і з'ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП "Гарантований покупець", було вже понад 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.